Jak nauczyć swoje dziecko zasad kultury osobistej?

Niestety, ale dzisiejsi rodzice coraz częściej zapominają o nauce podstawowych zasad kultury osobistej u swoich pociech. Wynika to nie tylko z braku czasu, ale i z faktu, że w aktualnych czasach poziom kultury spada. Kiedy pokolenie będące dzisiejszymi rodzicami było dziećmi, to opiekunowie stawiali nacisk w głównej mierze na sposób wyrażania się przez dziecko oraz na sposób jego zachowania.

Nie można winić dziecka o to, że nie wykonuje jakiejś czynności zgodnie z zasadami kultury, gdyż po prostu zasady te nie zostały mu przekazane. Będąc rodzicem miejmy na uwadze, że to właśnie z nas dzieci będą brały największy przykład i to nasz sposób wyrażania się i zachowanie ukształtuje w przyszłości jego osobowość.

Codzienne sytuacje poza domem

Gdy nasze dziecko jest już w pełni świadome, chodząc z nim na spacery do sklepów czy poruszając się komunikacją miejską, należy zacząć uczyć dziecko zasad po to, by weszły mu one w nawyk. Siedząc w autobusie lub tramwaju, na widok stojącej obok osoby starszej, powinniśmy unieść się z miejsca i na oczach dziecka ustąpić go na rzecz drugiego człowieka. Dziecko w tym czasie może nie wiedzieć, co się stało. Wtedy tłumaczymy mu powoli, że ludzie starsi nie mają już tyle siły i nie dadzą rady ustać w jadącym autobusie. Po jakimś czasie, nasza pociecha zrozumie to i będziemy mogli doświadczyć z jej strony samodzielnego wykonania takiej czynności.

Kolejną, banalną sytuacją jest zwykłe mijanie sąsiadów na ulicy bądź nawet obok domu. Nauczenie dziecka mówienia „dzień dobry” nie jest trudną sztuką, a efekty w postaci lepszego zdania o nas u sąsiadów, będą zadowalające. My chcąc być przykładem, mijając sąsiadów musimy się im kłaniać, a z czasem dziecko samo załapie, że jest to po prostu kulturalna i powszechna czynność.

Nauka pomocy innym oraz szacunku do każdego

W obecnych czasach, szacunek do drugiej osoby jest czymś gruntownym. Często jednak u osób młodszych możemy doświadczyć wyśmiewania kogoś, kto jest inny od nich. Aby nauczyć pociechę, że bez względu na wszystko każdy jest sobie równy, potrzeba wielu szczerych rozmów. Co ważniejsze, samemu trzeba dawać przykład w tym kierunku.

Idąc z dzieckiem ulicą i słysząc z jego ust wyśmiewanie kogoś słabszego, musimy natychmiast reagować. Zawsze warto tłumaczyć, że osoby inne wcale nie są gorsze od nas i widząc znęcanie się nad takimi ludźmi w szkole, na ulicy i w każdym miejscu, powinniśmy interweniować.

Maniery w stosunku do kobiet

Chłopcy z reguły muszą zostać nauczeni większej ilości manier od dziewczynek. Ma to związek głównie z nauką szacunku i dobrych manier w stosunku płci przeciwnej. Przyjęło się, że tych zasad uczymy się z obserwacji zachowania naszych ojców. To właśnie oni są wyznacznikiem, jeśli chodzi o przepuszczanie kobiet w drzwiach, witanie się z nimi w sposób ucałowania dłoni czy nawet wstanie i ustąpienie miejsca na krześle płci przeciwnej.

Z drugiej strony jednak, eksperci prowadzący blog dla mam uważają, że nie powinno się całej odpowiedzialności w tej kwestii zrzucać na stronę ojcowską i zadaniem kobiet jest również rozmowa na ten temat ze swoją pociechą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *