Jak radzić sobie z pierwszymi oznakami przeziębienia u niemowląt

W pierwszych miesiącach życia dziecka, jego organizm w sposób naturalny chroniony jest przez przeciwciała wyssane z mlekiem matki.

To niezbędny mechanizm przejściowy, dzięki któremu układ immunologiczny dziecka ma czas na rozpoczęcie produkcji własnych przeciwciał (własne przeciwciała dziecko zacznie wytwarzać w okolicach szóstego miesiąca życia).

Gdy mija kilka pierwszych miesięcy możemy tym samym spodziewać się tymczasowego spadku odporności niemowlaka i wystąpienia pierwszej infekcji.

Pierwsza infekcja może pojawić się jednak wcześniej, zwłaszcza gdy dziecko nie jest karmione piersią.

Podstawa działania w takim przypadku to nie uleganie panice. Oczywiście małe dziecko nie powie nam, że źle się czuje. Dlatego przy pierwszych oznakach infekcji można podać mu naturalny preparat wzmacniający typu Sambucol Baby. W każdym przypadku warto również skonsultować się z pediatrą, który osłucha i zbada dziecko, wykluczając w ten sposób inne poważniejsze dolegliwości i wskazując odpowiedni sposób leczenia dziecka. W przypadku małych dzieci nawet drobna infekcja może rozwinąć się w sposób gwałtowny, dlatego większość rodziców stara się dmuchać na zimne. Myśl o pobycie w szpitalu czy konieczności zażywania przez dziecko antybiotyku nie powinna wpędzać nas jednak w paranoję. Z większością przeziębień można przecież poradzić sobie bez konieczności sięgania po bardziej radykalne środki.

Z samym przeziębieniem można walczyć na wiele sposobów, a jednym z nich jest wczesna profilaktyka. W takim przypadku idealnie sprawdza się wspomniany już wcześniej Sambucol Baby. Naturalny preparat wzmacniający, bazujący na ekstrakcie z czarnego bzu, zawierający w swoim składzie witaminy C i D. Preparat jest łagodny w smaku, dlatego nawet w przypadku najmłodszych dzieci, nie ma większych problemów z jego przyjmowaniem. Warto zaznaczyć, że jest to środek w stu procentach bezpieczny, polecany dla dzieci od 6 miesiąca życia. Jeśli profilaktyka zawiedzie, Sambucol Baby może być również podawany dziecku w trakcie przeziębienia, łagodząc jego skutki i sprawiając, że przebieg infekcji będzie znacznie bardziej łagodny.

Niemowlęta zwykle źle znoszą typowe objawy przeziębienia. Zatkany nos oraz kaszel skutecznie przeszkadzają im w spaniu, jedzeniu, a nawet zabawie. Dlatego zawsze powinniśmy pamiętać o regularnym oczyszczaniu noska dziecka z kataru (zwłaszcza przed snem), nawilżaniu powietrza, a także częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których dziecko przebywa. Gdy niemowlę ma jedynie katar, wciąż warto zabierać je na spacer. Odrobina świeżego powietrza z pewnością mu nie zaszkodzi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *