Jak rozpoznać dobrego nauczyciela?

Każdy rodzic chciałby, by okres nauki w szkole na długo pozostał w pamięci ich dzieci, zapisując się tam szeregiem przyjemnych wydarzeń i wspomnień. Dużą rolę w budowaniu takiego obrazu szkoły odgrywają pedagodzy.

Trudno zaprzeczyć, że nie każdy z nich ma równie dobre podejście do dzieci i nie każdy potrafi zaskarbić sobie ich sympatię. Jaki powinien być więc dobry nauczyciel? Przede wszystkim powinien traktować każdego ucznia indywidualnie. Każdy z nas jest bowiem inny i wymaga innego traktowania.

Takie podejście pomoże nauczycielowi dostrzec problemy poszczególnych uczniów i odpowiednio im zaradzić. Jednocześnie każdy pedagog powinien traktować wszystkie dzieci równo i zachowywać maksymalny obiektywizm.

Nie powinno się wyróżniać żadnego ucznia, ani pod względem pozytywnym, ani negatywnym. Niestety często zdarza się, że dzieci wpływowych rodziców mają większe przywileje od innych uczniów, a chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę, że nie powinno tak być. Nauczyciel nie powinien karać uczniów, a raczej nagradzać ich za sukcesy.

Naukowo udowodniono, że przynosi to znacznie lepsze efekty, wzmacniając pozytywne zachowania i poczucie dobrej wartości. Dobry pedagog powinien wzbudzać zaufanie w uczniach. Dzieci muszą czuć, że w razie jakichkolwiek problemów mogą się do niego zwrócić i poprosić o pomoc. Nauczycielowi nie wolno zbywać dzieci, ani ignorować ich problemów.

Pomaganie dzieciom w trudnych sytuacjach, buduje autorytet nauczyciela niezbędny w pracy pedagogicznej.

Autor: Karolina Sówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *