Jak rozpoznać zaburzenia odżywiania u dziecka?

Zaburzenia odżywiania u dzieci to problemy, których nie wolno lekceważyć. Brak odpowiedniej reakcji ze strony rodziców może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Jak rozpoznać niepokojące objawy i kiedy warto odwiedzić gabinet psychologiczny?

Anoreksja

Zaburzenie to określane jest również jadłowstrętem psychicznym. Dotyczy celowego działania w kierunku utraty masy ciała oraz chęci utrzymania jej na jak najniższym poziomie. Dzieci z anoreksją mają zniekształcony obraz ciała i nawet przy prawidłowej wadze uważają, że ważą zbyt dużo, co prowadzi do bardzo groźnych schorzeń.

Konsekwencją jadłowstrętu psychicznego mogą być zmiany hormonalne, osteoporoza, osteopenia, zaburzenia miesiączki u dziewcząt, a nawet kłopoty z układem krążenia w postaci niedociśnienia ortostatycznego czy bradykardii. Dlatego szybka reakcja jest niezwykle istotna. Już po zauważeniu pierwszych symptomów, rodzice powinni udać się z dzieckiem do gabinetu psychologicznego.

Anoreksję można rozpoznać na podstawie wskaźnika BMI, który przy tym zaburzeniu spada do poziomu 17,5 lub niżej. W dodatku u miesiączkujących dziewcząt cykl może zatrzymać się na co najmniej 3 miesiące. Wśród psychicznych symptomów należy wymienić duży lęk przed otyłością czy niechęć do utrzymania wagi ciała typowej dla wzrostu i wieku. Ponadto dzieci przestają spożywać słodycze i tłuste produkty, choć to może również wynikać ze zwyczajnej troski o własne zdrowie. Jednak przy podejrzeniu anoreksji zawsze warto odwiedzić psychologa dziecięcego.

Bulimia

Zaburzenie charakteryzuje się napadami niekontrolowanego objadania się, po których dochodzi do zachowań kompensacyjnych (np. głodówki czy wywoływania wymiotów). Występują więc obawy przed zwiększeniem masy ciała. Bulimia przede wszystkim dotyka młodych kobiet, choć coraz częściej zmagają się z nią dzieci.

Zaburzenie może powodować ciągłe zmęczenie, zły nastrój, poczucie wstydu, a w konsekwencji nawet depresję. Ponadto dochodzi do licznych problemów ze strony układu pokarmowego (odwodnienie, awitaminoza, kłopoty z pracą wątroby, biegunki, zaparcia, brak równowagi elektrolitowej, rozciągnięcie żołądka). Pojawiają się także problemy skórne, zaburzenia funkcji serca czy kłopoty neurologiczne.

Rodzice, którzy zauważą nadmierne objadanie się na zmianę ze stosowaniem drastycznych technik odchudzających, powinni porozmawiać z dzieckiem i zachęcić je do wizyty w gabinecie psychologicznym.

Jak może pomóc specjalista?

Bardzo często wizyta u specjalisty może być jedyną skuteczną metodą w walce z zaburzeniami odżywiania. Doświadczony psycholog dziecięcy przeprowadzi wywiad z rodzicami, porozmawia z dzieckiem i zaproponuje skuteczną terapię. Przy leczeniu obydwu zaburzeń niezbędne może być wsparcie farmakologiczne. Ponadto należy odwiedzić dietetyka, który określi odpowiedni jadłospis, aby dziecko uzupełniło niedobory w organizmie i zaczęło cieszyć się dobrym zdrowiem. W przypadku bulimii i anoreksji najwięcej zależy od postawy rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *