Jak wybierać zabawki dla dziewczynek?

Dzieci, bez względu na płeć, podejdą do zabawek, które do nich przemówią. Jeśli chodzi o maluchy i dzieci w wieku przedszkolnym granice między zabawkami chłopców i dziewcząt pochodzą z tradycji, to podział nasz- rodziców a nie dzieci. To nam wydaje się, że niebieski stosowniejszy jest dla chłopców a różowy dla dziewczynek, dziecku po prostu albo się dana rzecz podoba i ciekawi je albo nie.

W praktyce zatem – gdy dzieci są małe, nie ma znaczenia, czy dasz lalkę swojemu synowi a kostium Spidermana córce. Ważne jest by zabawka podobała się dziecku i by rozwijała jego wyobraźnię albo/i była sposobem na poznanie świata.

Wraz z wiekiem różnice między płciami i ich przełożenie na preferencję określonych zabawek stają się coraz wyraźniejsze. Chłopcy są skoncentrowane na konkurencji i rywalizacji, dziewczęta są bardziej zainteresowane są intymnością, emocjami i introspekcją.

Dlatego właśnie od wieków najpopularniejszą zabawką dziewczynki jest lalka. Dzięki opiece nad lalką mała dziewczynka modelując się na matce wyrabia w sobie takie cechy jak opiekuńczość, troskliwość, przykładanie uwagi do potrzeb innych.

Ale przecież świat współcześnie żyjącej małej dziewczynki nie kończy się na lalkach, nawet jeśli są to laki Barbie. Małe dziewczynki na pewno ucieszą się z przytulanki- maskotki, na rynku dostępnych jest setki tysięcy ich modeli w różnych kolorach, wielkościach i kształtach.

Nasze nieco starsze córki pewnie zainteresują się grami i książkami edukacyjnymi, może zechcą też razem ze swymi braćmi stworzyć coś z klocków albo zagrać w komputerową grę.

A.J

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *