Jak wybrać dobry inhalator?

Jeśli mamy problemy z drogami oddechowymi, albo nasze dziecko choruje na astmę bądź inną chorobę utrudniającą lub nawet uniemożliwiającą zaczerpnięcie oddechu, będziemy musieli przyjmować regularnie leki wziewne.

Aby móc je dostarczać do naszych dróg oddechowych, konieczne jest wykorzystanie odpowiednich inhalatorów.

Czym jest inhalator?

Inhalator jest urządzeniem medycznym, które służy pododawaniu leków wziewnych, bezpośrednio trafiających do dróg oddechowych pacjenta.

Inhalatory najczęściej stosowane są przez astmatyków, którzy muszą przyjmować leki przeciwastmatyczne, aby móc oddychać normalnie. Szybkie podanie takiego leku jest konieczne, aby pacjent się nie udusił. Inhalator służy przede wszystkim do samodzielnego dostarczania leków bezpośrednio do dróg oddechowych.

 

Istnieje kilka rodzajów inhalatorów, dlatego też podjęcie decyzji o tym, który z nich będzie najlepszy w danym przypadku, nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

 

Rodzaje inhalatorów

Najczęściej wymienia się cztery rodzaje inhalatorów: kieszonkowy inhalator proszkowy, inhalator ciśnieniowy, pneumatyczny i ultradźwiękowy.

 

Dwa pierwsze inhalatory mają najprostszą zasadę działania i można je ze sobą zabrać praktycznie wszędzie. Ich niewielkie wymiary sprawiają, że można je nosić nawet w kieszeni w spodniach, czy w niewielkiej torebce. Inhalatory te jednak wymagają, aby skoordynować ze sobą wdech i naciśnięcie przycisku wyzwalającego lek wziewny.

Osoby starsze i małe dzieci mogą mieć początkowo problemy z obsługą kieszonkowych inhalatorów, co może mieć wpływ na ich zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *