Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

W Polsce każdy rodzic ma obowiązek wozić dziecko w foteliku samochodowym od urodzenia, aż do 12 roku życia. To oznacza, że nasza pociecha będzie potrzebowała wygodnego siedzenia i w tym nasza głowa.

Pytanie, jak wybrać fotelik, żeby spełniał swoje zadanie, a więc zapewniał komfort ale przede wszystkim bezpieczeństwo podczas jazdy.

Podział fotelików samochodowych

Na temat wyboru fotelika można napisać i powiedzieć sporo, ale tym co musimy wiedzieć na początek, jest fakt, że foteliki samochodowe dzieli się na kategorie w zależności od wagi dziecka, a więc też po części jego wieku.

Są to następujące przedziały:

  • 0-10 kg (do ok.9 miesiąca życia),
  • 0-13 kg (do ok.12-15 m.ż.),
  • 9-18 kg (od 9 m. do 4 roku życia),
  • 15-25 kg (od 3 do 7 r.ż.),
  • 22-36 kg (od 6 do 11 r.ż.).

Za każdym razem trzeba zmienić fotelik na nowy.

 

Wybrać fotelik nowy czy używany?

Eksperci doradzają, żeby wybierać jednak nowe produkty, ponieważ co do używanych nie zawsze możemy mieć pewność. Fotelik zapewniający bezpieczeństwo, to taki, który nie brał udziału w żadnym wypadku oraz taki, którego elementy nie są wysłużone. Ponadto w jego wnętrzu mogą znajdować się uszkodzenia, których nie widać gołym okiem.

Kupując w sklepie, zawsze mamy pewność, że jest to produkt nieużywany. Lepiej nie kupujmy fotelika przez internet. Zawsze dobrze jest obejrzeć go na żywo. Dobrze jest też sprawdzić jak dany produkt wypadł podczas testów zderzeniowych.

 

Niestety nie każdy fotelik pasuje do każdego samochodu. Niektóre auta nie posiadają zaczepów Isofix służących do łączenia fotelika z ramą pojazdu. Dla niemowląt kupujemy kołyski montowane tyłem do kierunku jazdy.

Ich skorupa powinna amortyzować wszelkie wstrząsy, wysokie boki dodatkowo wykonane w systemie Safe Side stanowią zabezpieczenie w przypadku uderzenia z boku.

 

Autor: Aneta B.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *