Jak wybrać pościel dla alergika?

Alergie to dolegliwości coraz powszechniejsze we współczesnym świecie. Na szczęście, można przyzwyczaić się do nich, a alergicy mogą wieść zwyczajne życie. Żeby się to jednak udało, to rodzice powinni odpowiednio dbać o dziecko od pierwszych lat jego życia.

Trzeba nauczyć się prawidłowego postępowania – unikania styczności z alergenami oraz wybierania odpowiednich, hipoalergicznych produktów podczas dokonywania codziennych zakupów.

Szczególnie istotne jest to w przypadku pościeli, o czym powinni pamiętać rodzice wszystkich alergików. Spędzamy w niej, co najmniej kilka godzin dziennie, dlatego tak ważne jest, by nie miała ona na malucha szkodliwego wpływu.

Jak zatem wybrać pościel najlepszą dla małego alergika?

Podstawową kwestią przy zakupie pościeli dla alergika jest wybór odpowiedniego materiału, z jakiego jest ona wykonana. Niektórzy eksperci zdecydowanie odradzają pościel z pierza podkreślając, że gromadzi się w niej znaczna ilość roztoczy powodujących dolegliwości takie, jak katar czy objawy astmatyczne. Niemniej jednak, nowe badania zaprzeczają, jakoby problemem były pierze. Okazuje się, że wystarczy sięgać po te wyroby, które wcześniej zostały poddane obróbce termicznej. Wysoka temperatura pomaga bowiem w zniwelowaniu ich właściwości alergizujących.

Oprócz tego, decydując się na pościel wypełnioną pierzem, musimy zwrócić uwagę na fakt, by była ona utkana z grubego i nieprzepuszczalnego materiału tak, żeby nie przenikały przez nią odchody roztoczy. Tkanina musi zostać jednak tak dobrana, by jednocześnie przepuszczała powietrze.

Powszechnie zalecaną pościelą dla alergików jest natomiast ta z wypełnieniem syntetycznym. Najczęściej stosuje się do tego 3 materiały. Są to włókna poliestrowe, mikrofaza lub granulat poliestrowo-silikonowy. Poza tym, że jest ona bardziej odporna na osiadanie kurzu, to dodatkowo jest przewiewna, lekka i można ją prać praktycznie bez ograniczeń.

Nawet częste czyszczenie nie powoduje zniszczeń. Jest przy tym równie przyjemna w dotyku, co pościel z pierza.

Dość oczywistym jest, że dobra pościel dla alergików posiada odpowiednie certyfikaty potwierdzające nie tylko dopuszczenie jej do użytku, ale również jej konkretne właściwości. Należy także zwracać uwagę na dopuszczalną temperaturę prania takiej pościeli.

Najlepiej, żeby było to min. 50 stopni Celsjusza, ponieważ w wyższych temperaturach łatwiej jest pozbyć się czynników powodujących alergię. Sam wybór pościeli to jednak nie wszystko.

Trzeba pamiętać też o tym, że przy alergiku powinna ona być regularnie prana, a najlepiej także regularnie wietrzona.

 

Autor: Sonia Sikorska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *