Jak zabawki Transfomers pobudzają dziecięcą wyobraźnię?

Transformers to jedna z tych serii dziecięcych zabawek, które dzięki niepowtarzalnej budowie i funkcyjnym możliwościom, stwarzają dla dzieci wiele pomysłów do kreatywnej zabawy. Co ciekawe, mimo upływu lat od pojawienia się pierwszych zabawek tej kolekcji, a było to w 1983 roku, pozaziemskie, mechaniczne istoty, które potrafią przeobrazić się w pojazdy, wciąż nie schodzą z czołówek popularności sklepów zabawkowych.

Skąd taka popularność Transformersów?

Poza interesującą historią, którą zbudowano wokół tych postaci (odwieczna walka między Autobotami i Deceptikonami) najważniejszą ich zaletą jest praktycznie nieograniczona możliwość przebudowywania figurek, by co chwilę mogły przyjmować inne kształty. Metamorfoza, jaką przechodzą Figurki Transformers jest zależna tylko od jednego, a mianowicie od sprawności rąk młodego człowieka, który ją wykonuje. Dla wygody dziecka i stopniowego pobudzania jego zmysłów, opracowane w sklepach zabawki dostosowywane są do ich wieku: od prostych, kilku częściowy modeli dla dzieci młodszych, po bardzo skomplikowane dla starszych, a nawet dla nastolatków.

Co daje zabawa transformersami?

  • Poprawia zdolności manualne: wyrabia nadgarstek i ruchomość palców
  • Wpływa na lepszą motorykę dziecka
  • Zatrzymuje skupienie i uwagę, co sprawia, że przez dłuższy czas, zamiast zwyczajowego zabiegania, dziecko siada i „przerabia” postać na pojazd i odwrotnie.
  • Pobudza wyobraźnię, zmuszając młodego człowieka do poszukiwania nowych rozwiązań i pomysłów (szczególnie jeśli po jakimś czasie zabierze mu się instrukcję!)
  • Zachęca do wymyślania nowych zabaw z udziałem posiadanego transformersa
  • Ułatwia zapamiętywanie i rozróżnianie kolorów
  • Rozwija wyobraźnię przestrzenną i sprawia, że chłonny umysł dziecka zaczyna interesować się konstrukcjami, maszynami, czy samym składaniem i działaniem różnych sprzętów
  • W kreatywny sposób wypełnia dziecku czas bez telewizora i smartfona

Mało tego, po zabawki transformers chętnie sięgają również dorośli, stawiając np. na figurki kolekcjonerskie, wykone z największą precyzją i dbałością o każdy detal. Dobrym przykładem może być np. figurka Hasbro Takara Transformers – Megatron MPM-8 Masterpiece, której realizm jest tak wierny oryginałowi, że sprawia ona niemal żywe wrażenie. Ruchome usta, ręce, die-castowe dodatki oparte na filmie z 2007 roku i możliwość przerobienia jej na odrzutowiec w aż 50-ciu krokach. Takie gadżety cieszą nie tylko nastolatków, ale i młodych ojców, którzy bawiąc się z dziećmi prostszymi wersjami tych figurek, często sięgają i po coś dla siebie, z odpowiednio „wyższej półki”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *