Jak zapewnić dziecku zdrowy i bezpieczny sen?

Doskonale wiemy, że dobry sen jest niezwykle istotny w życiu każdego człowieka. Jest to czas, kiedy organizm zmęczony wydarzeniami dnia może spokojnie zregenerować swoje siły. Szczególnie ważny jest bezpieczny sen dziecka, podczas którego nasza pociecha rośnie i się rozwija.

Odpowiednia ilość drzemek w ciągu dnia zapewnia zadowolenie i radość najmłodszych, co za tym idzie- spokój rodziców.

Każdy organizm reguluje indywidualny rytm snu i czuwania. Istnieje jednakże schemat, według którego rodzic wie, czy jego dziecko przesypia wystarczającą ilość czasu. Najmłodsi potomkowie, którzy nie ukończyli jeszcze sześciu tygodni powinni robić od 4 do 8 drzemek w ciągu dnia.

Przeciętnie każda z nich trwa około dwóch godzin. Starsze dzieci między szóstym a ósmym tygodniem życia zasypiają cztero- pięciokrotnie w ciągu dnia, a łączny czas ich drzemki wynosi sześć godzin. Niemowlętom między czwartym a szóstym rokiem życia w zupełności wystarczają 3 jednogodzinne drzemki.

Starsze dzieci do ukończenia pierwszego roczku śpią przez dwie, do trzech godzin w ciągu dnia. Między pierwszym a drugim rokiem życia nasze dzieci zasypiają już tylko raz w ciągu dnia na czas około półtorej godziny.

A co należy zrobić jeżeli grzeczny sen półtorarocznego- dwuletniego dziecka jest zakłócony ciągłymi nocnymi pobudkami? W tym wieku nie dokarmiamy przecież dzieci w nocy, możemy jedynie napoić nasze maleństwo. Rozwiązaniem, jakie warto zastosować jest podanie dziecku butelki przegotowanej wody. Większość dzieci w tym wieku, które budzą się w nocy to po prostu małe łakomczuszki. Wiedzą, że czeka na nie słodki soczek, który w pośpiechu przyniesie mama.

Jeżeli istotnie tak jest, to po kilkukrotnym podaniu czystej wody maluch przestanie się budzić w nocy, bo będzie miał świadomość, że jedynym napojem, który dostanie jest mało smaczna dla łakomczuszka woda.

E. Żabka-Adamski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *