Jakie kosmetyki dla dzieci?

Na rynku jest olbrzymi wybór kosmetyków. Producenci prześcigają się w produkcji i promocji dedykowanych kosmetyków dla dzieci, kobiet i mężczyzn.

Czym się różnią kosmetyki dla dzieci i dorosłych?
I jakie kosmetyki są najlepsze dla maluchów?

Różnice pomiędzy kosmetykami

Nie ulega wątpliwości, że kosmetyki dla dorosłych i dzieci różnią się nie tylko opakowaniem oraz marketingiem produktów. Najważniejszą różnicą jest skład kosmetyków. Kosmetyki dla dzieci powinny zawierać środki, które należą do tych łagodnie powierzchniowo czynnych.

Bez wątpienia ich zadaniem jest nie tylko dokładne umycie skóry bobasa, ale także budowanie odpowiedniego – to znaczy kwaśnego odczynu skóry.

Co więcej, kosmetyki te powinny prowokować skórę dziecka do naturalnego odnawiania natłuszczania i jednocześnie nie budować warstwy okluzyjnej, która zakłóca regenerację. Kosmetyki dla dzieci pełnią także inną funkcję niż kosmetyki przeznaczone dla osób dorosłych. Przede wszystkim głównym zadaniem tych kosmetyków jest ochrona skóry dziecka przed podrażnieniami i uszkodzeniami, utrzymanie odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia.

 

Istotnym zadaniem jest także ograniczanie tarcia, które może powodować uszkodzenia skóry oraz stworzenie odpowiedniej bariery ochronnej pomiędzy skórą a substancjami, które mogą ją podrażniać ? takimi na przykład jak proszki do prania, płyny do płukania czy mocz lub inne. Niezwykle istotną cechą kosmetyków dla dzieci jest unikanie substancji, które mogą podrażnić delikatną skórę dziecka, a które niezwykle często występują w kosmetykach przeznaczonych dla osób dorosłych.

Te substancje to przede wszystkim zasadowe mydła, które zakłócają kwaśny odczyn skóry, wszelkiego typu sztuczne dodatki takie jak detergenty, konserwanty czy barwniki oraz niektóre substancje pochodzenia roślinnego, które silnie oddziaływają na skórę.

 

Najlepsze kosmetyki dla dzieci

 

Przede wszystkim kupując kosmetyki dla dzieci należy zwrócić uwagę, czy są przeznaczone dla maluchów. Co więcej, kosmetyki te powinny być także dobrane do wieku dziecka, ponieważ to zagwarantuje odpowiednią ochronę i pielęgnację skóry dziecka, która na różnym stopniu rozwoju potrzebuje odmiennego traktowania i pielęgnacji. Co więcej, wybierając kosmetyki dla dzieci należy zwrócić uwagę, czy posiadają one odpowiednie opinie specjalistów badających spełnianie przez nie właściwych norm.

Szczególnie dla najmłodszych dzieci w wieku do 3 lat powinno się przykładać baczną wagę do doboru właściwych kosmetyków. Skóra niemowląt i małych dzieci nie posiada odpowiedniej bariery ochronnej. Dopiero po ukończeniu 3 roku życia skóra dziecka swoją budową oraz funkcjami bardziej przypomina skórę osoby dorosłej.

Kosmetyki dla dzieci muszą wykorzystywać łagodne składniki bez zanieczyszczeń, które mogą podrażniać skórę dziecka, nie penetrować jej zbyt głęboko i być stabilne chemicznie, ponieważ wtedy nie powodują podrażnień wynikających z rozkładu produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *