Kaski na stokach narciarskich – dla dzieci

Jeśli właśnie wyprawiamy swoje pociechy na ferie zimowe w góry, na przykład na obóz narciarski, to musimy wiedzieć o kilku podstawowych zasadach, które panują na stokach narciarskich. Przede wszystkim należy pamiętać o bezpieczeństwie.

Jak wiadomo, na nartach nie trudno o złamania i stłuczenia. Ratownicy górscy apelują, aby wszystkie dzieci nosiły kaski na stokach, co zresztą jest już obowiązkiem nałożonym przez odpowiednie przepisy. W tym sezonie tylko na terenie objętym działaniami Podhalańskiej Grupy GOPR doszło do 200 wypadków z udziałem narciarzy.

Jeśli więc zależy nam na tym, by ponure statystyki nie pogłębiały się, zaopatrzmy swoje dziecko w kask. Jeśli zaś wybieramy się całą rodziną na zagraniczne ferie, na przykład w Alpach, musimy wiedzieć, że dorośli nie mają obowiązku noszenia kasku, jest to jednak istotny element zabezpieczający przed ewentualnymi obrażeniami.

We Włoszech, każde dziecko do czternastego roku życia zobowiązane jest do noszenia kasku na stoku. W razie nie zastosowania się do tego przepisu, rodzicom grozi kara w wysokości 150 euro, co jest kwotą dość pokaźną.

Warto więc zadbać jeśli nie o nasze bezpieczeństwo, to chociaż o nasz domowy budżet, który zapewne jest mocno nadwyrężony w czasie zimowego szaleństwa. Nowy kask to wydatek rzędu około 150 złotych, jest to zatem niewielka suma. Ponadto na stoku należy dostosować tor i prędkość jazdy tak, by nie powodować zagrożenia dla innych narciarzy znajdujących się na stoku.

Pamiętajmy, że jeśli jesteśmy świadkami jakiegoś wypadku na stoku, mamy obowiązek udzielenia pomocy, podobnie jak w przypadku kolizji drogowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *