Katar zatokowy – zmora młodszych i starszych dzieci

Uważa się, że katar to schorzenie trwające nie więcej niż tydzień i to bez względu na to, czy będzie on leczony, czy też nie. Jednak istnieje rodzaj kataru, którego zwalczenie jest znacznie trudniejsze i długotrwałe. Katar zatokowy ma swoje źródło w zapaleniu zatok przynosowych. W jego efekcie z nosa wydobywa się śluzowo-ropna wydzielina…

Zapchane nią zatoki mogą dodatkowo powodować ból głowy o różnym natężeniu. Bardzo często właśnie taki katar pojawia się u dzieci w rozmaitym wieku. Rodzice powinni, więc wiedzieć, w jaki sposób go zwalczać i jak łagodzić jego objawy. Niemal obowiązkowa jest w tym wypadku farmakoterapia. Część medykamentów jest dostępna bez recepty, inne muszą być przepisane przez lekarza ogólnego lub laryngologa.

Przede wszystkim, należy zadbać o zmniejszenie obrzęku błony śluzowej. Pomogą w tym leki dostępne od ręki w każdej aptece. Najlepszym rozwiązaniem są aerozole do nosa. Na pewno przydadzą się też środki przeciwzapalne.

Niejednokrotnie okazuje się jednak, że zapalenie jest na tyle ostre, iż niezbędne jest leczenie antybiotykami. Katar zatokowy bardzo często powraca. Gdy staje się wyjątkowo uciążliwy, można zastosować bardziej skomplikowane leczenie. Najczęściej przeprowadza się je jednak u osób dorosłych. Polega ono na oczyszczaniu zatok.

Żeby uniknąć punkcji zatok, należy szybko interweniować przy pojawieniu się kataru zatokowego. Można go poznać nie tylko poprzez specyficzną wydzielinę z nosa, ale również ze względu na często towarzyszący mu ból głowy pojawiający się przy wykonywaniu gwałtownych ruchów lub schylaniu się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *