Klasyki gier

Gry to jedna z tych grup zabawek, które najintensywniej oddziałują na rozwój intelektualny dzieci i młodzieży. W zależności od swojej formy, mogą albo jedynie zmuszać do wysiłku umysłowego, albo też wymagać znajomości pewnych zjawisk bądź posiadania informacji z określonego zakresu tematycznego.

Gry planszowe dla najmłodszych mogą stymulować rozwój ze względu na naukę liczenia oczek na kostkach lub pól, które należy przejść. Dobrym sposobem na zaznajomienie się z liczbami jest granie w taki sposób, aby rodzic liczył oczka na kostce, zaś dziecko powtarzało układ liczb, przesuwając swój pionek o daną ilość pól. Poza tym, gry uczą także innych rzeczy.

Przykładowo, Grzybobranie umożliwia poznanie rodzajów grzybów i odróżnianie tych jadalnych od trujących. Choć dzieci w tym wieku rzadko potrzebują takiej wiedzy, to jednak pozostanie ona na dłużej i może przydać się w przyszłości. Ponadto, istotny jest sam fakt zapamiętywania nowych informacji.

Jeszcze bardziej rozwijającą grą jest Scriba znana też jako Literaki. Układanie słów z pojedynczych, rozsypanych liter to wspaniała zabawa zachęcająca umysł do wysiłku większego niż zwykle. Dodatkowo, pomaga poznać zasady gramatyczne i ortograficzne.

Dziecko uczy się budowania słów i łączenia liter. Zapamiętuje też, w których sytuacjach należy użyć odpowiednich znaków.

Autor: Sonata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *