Konto osobiste dla dziecka – wady i zalety

Finanse i ekonomia to domena nie tylko dorosłych. Dzieci oraz młodzież powinny od jak najmłodszych lat wdrażać się w odpowiedzialne zarządzanie swoimi finansami oraz być edukowane w sprawach ekonomicznych, dzięki temu w swoim dorosłym życiu będą o wiele lepiej w tych sprawach doinformowane, a także racjonalne i świadome swoich wydatków. Jakie są więc zalety i wady kont osobistych dla dzieci?

Kiedy można założyć konto osobiste dla dziecka?

Oczywiście to czy 13-letnie dziecko powinno posiadać konto osobiste jest prywatną kwestią każdego rodzica. Jednak to właśnie w tym wieku młodzi ludzie nabierają ograniczonej zdolności do czynności prawnych i mogą otworzyć konto osobiste za zgodą swoich opiekunów. W przypadku konta bankowego dla dziecka poniżej 13 lat, wszystkie transakcje muszą być autoryzowane przez rodzica, inaczej to wygląda na kontach młodzieżowych od 13 do 18 roku życia, gdzie dziecko może swobodnie korzystać z konta, o ile rodzic nie wprowadzi limitów czy ograniczeń.

Powody założenia konta osobistego dziecku

Powody do założenia konta dla dziecka są różne, w większości przypadków chcemy, aby nauczyło się one zarządzać swoimi finansami, ale dzieci coraz wcześniej zaczynają też pracować, gdyż mogą to robić od 16-tego roku życia, wtedy konto osobiste jest bardzo często konieczne, gdyż pracodawcy chętniej przelewają wynagrodzenie na konto.

Zalety kont osobistych dla dzieci:

  • Jedną z zalety kont osobistych dla dzieci i młodzieży są niskie opłaty za prowadzenie konta itp., nie wynikają one jak mogłoby się wydawać z dobroci banków, ale z chęci pozyskania klientów na przyszłość.
  • Innym z powodów, dla których warto założyć konto dla dziecka jest bezpieczeństwo. Nasze dzieci raczej nie noszą przy sobie wielkich sum, ale np. w przypadku wyjazdu na wakacje może się zdarzyć, iż większą suma przy sobie, będzie dla dziecka niezbędna. Dziecko płacące za usługi kartą lub wypłacające niewielkie kwoty z bankomatów będzie bardziej bezpieczne. Można z tym polemizować i mówić, że kartę również można ukraść. Tak to prawda, ale równie szybko można ją zastrzec, a dziecko nawet oddając w niebezpiecznej sytuacji kartę złodziejowi, o wiele mniej ryzykuje.
  • Kolejnym powodem przemawiającym za posiadaniem konta osobistego przez dziecko, a dotyczącym również wycieczek, czy jakichkolwiek podróży jest możliwość przelania pieniędzy dla naszej pociechy. Jeśli naszemu dziecku w pewnym momencie podczas np. kolonii wakacyjnych zabraknie środków to w każdej chwili możemy przelać dodatkowe pieniądze, a nastolatek jeszcze tego samego dnia będzie mógł nimi zapłacić w sklepie kartą lub wypłacić pieniądze w bankomacie.

Wady kont osobistych dla dzieci:

  • Główną wadą jest to, że kiedy nasze dziecko nie widząc realnych pieniędzy a jedynie plastikową kartę, zacznie traktować płatności nią niczym zabawę. Dzieci przez to mogą lekkomyślnie obchodzić się z pieniędzmi i nie znać ich faktycznej wartości. Bardzo często karty płatnicze przy kontach dla dzieci zamieniane są w breloczki lub inne gadżety, co jeszcze bardziej pogłębia charakter ludyczny płacenia nimi.

Jak widać konto osobiste dla dziecka w wieku 13 lat posiada więcej zalety niż wad, pamiętajmy jednak, że samo założenie konta nie nauczy dziecko odpowiedzialności, dlatego ciągle powinniśmy kontrolować jego wydatki i odpowiednio na ich temat pociechę pouczać. Pamiętajmy również, że możemy założyć dziecku nie tylko konto osobiste, ale również oszczędnościowe, na którym odłożymy dla naszej pociechy pieniądze na przyszłość (tutaj znajdziesz szczegóły).

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *