Które objawy ząbkowania wymagają wizyty u pediatry?
Niektóre objawy ząbkowania są bardzo intensywne i mogą wyglądać jak rozwijająca się infekcja u dziecka.
Nigdy nie powinniśmy lekceważyć takich objawów, tylko udać się do lekarza.
Nawet wprawieni rodzice kilkorga dzieci potrafią dać się nabrać na niektóre objawy ząbkowania, które wyglądają jak infekcja. Nic w tym dziwnego – samodzielnie nie jesteśmy w stanie tego wykluczyć.
Jeżeli więc nasze dziecko bardzo źle się czuje, a objawy ząbkowania przybierają na sile, warto pokazać dziecko pediatrze, aby wykluczył choroby np. górnego układu oddechowego, Rota wirusa, czy inne infekcje wirusowe.
Objawy ząbkowania, z którymi warto udać się do pediatry:
- wysoka gorączka
- intensywna i długotrwała biegunka
To główne objawy ząbkowania, które – gdy bardzo się nasilą – mogą wskazywać nie tylko na ząbkowanie, lecz także na infekcję. Wówczas warto wybrać się z dzieckiem do lekarza.
Gorączka u ząbkującego dziecka
Wysoka gorączka jest częstym objawem ząbkowania i wielu dzieciom zdarza się minimum raz w ciągu wyrzynania zębów. Mamy mówią, że najczęściej ich pociechy cierpiały na wysoką gorączkę podczas wyrzynania się trzonowców lub kłów. Zwłaszcza wychodzenie tych pierwszych potrafi być dla dziecka bardzo bolesne. Agata Saczywko, dentystka mówi:
Trzonowce to bardzo duże zęby, wychodzą więc powoli. Zwiększa się tym samym czas bolesnego ząbkowania. Poza tym ząb musi najpierw przebić dziąsło w kilku punktach zanim sam wyjdzie. To bolesne i czasami dochodzi do poranienia dziąseł. Dlatego rodzice najczęściej zauważają, że podczas wyrzynania się właśnie tych zębów ich dzieci cierpią najbardziej. Sam silny ból może być również przyczyną powstania gorączki. Jeżeli wda się stan zapalny, może ona być naprawdę wysoka, dlatego należy niezwłocznie pokazać dziecko lekarzowi.
Gdy ból podczas ząbkowania jest silny, a ponadto dziąsła są rozpulchnione lub poranione, można ulżyć dziecku podając mu lekarstwa na ząbkowanie. Jeżeli nie ma wysokiej temperatury najlepiej postawić na leki naturalne i nie wywołujące skutków ubocznych u najmłodszych, np. Camilia lub Viburcol – mają działanie zarówno przeciwbólowe, jak i przeciwzapalne. Jeżeli jednak pojawi się wysoka gorączka (powyżej 38,5 stopnia Celsjusza) należy podać lek z paracetamolem lub ibuprofenem dla dzieci, przestrzegając dawki zalecanej przez producenta.
Biegunka jako objaw ząbkowania
Biegunka podczas ząbkowania jest normalnym objawem. Czasami jest to kilka luźniejszych stolców i rodzice zazwyczaj o tym wiedzą. Jednak zdarza się i tak, że biegunka nabiera na sile, staje się częsta i silna. Wtedy lepiej pokazać dziecko lekarzowi, bo istnieje możliwość, że nasze dziecko zaraziło się rotawirusem. Ważne w takich momentach jest nawadnianie malucha. Jeżeli malec nie ma apetytu, nie przejmujmy się tym zanadto, gdy lepiej się poczuje nadrobi zaległości. Najważniejsze jest nawadnianie nie słodzonymi napojami – mleko z piersi / butelki lub woda. Starszym dzieciom można też podać Enterol, lek nawadniający. Maluchy szybko się odwadniają, co stanowi największe zagrożenie dla ich zdrowia podczas biegunki. Jeżeli dziecko przejawia zainteresowanie jedzeniem (i je coś więcej niż mleko mamy), można mu zaproponować gotowaną marchew, kurczaka, ryż, banany. Ważne, aby dieta była lekkostrawna i nie powodowała dodatkowego rozluźniania stolca.