Łańcuchy śniegowe: obowiązkowe na rodzinny wyjazd na narty

Planując rodzinny wyjazd na narty, należy pomyśleć przede wszystkim o odpowiednim przygotowaniu samochodu na taką wyprawę.

Dobrze dobrane wyposażenie auta zapewni nam pełną wygodę, a przede wszystkim bezpieczeństwo w czasie podróży. Co powinno znaleźć się na liście niezbędników, o które należy zadbać przed takim wyjazdem? Przede wszystkim łańcuchy śniegowe.

Dlaczego łańcuchy zimowe są takie ważne?

Łańcuchy są niezastąpione w czasie jazdy po śliskich, górskich drogach. Zapobiegają poślizgom i zwiększają przyczepność kół. W terenach górskich niejednokrotnie można nawet natknąć się na znaki, informujące o tym, że używanie łańcuchów na danej drodze jest obowiązkowe.

 

Jeśli droga jest oblodzona lub zaśnieżona, łańcuchy mogą być oczywiście używane również na innym terenie. Ich parametry powinny być dostosowane do marki samochodu i typu nadwozia. Jeśli mamy trudności z ich samodzielnym doborem, najlepiej jest poprosić o pomoc sprzedawcę w sklepie, który z pewnością nam doradzi.

 

W przypadku łańcuchów wyższa cena zazwyczaj przekłada się na wyższą jakość, nie warto więc oszczędzać przy ich zakupie. Przed wyjazdem warto też przetestować zakładanie łańcuchów na koła, żeby uniknąć przykrej niespodzianki już w trasie. Dokładny opis montażu łańcuchów znajdziemy w dołączonej do nich instrukcji.

Przestrzegając tych zaleceń, nie powinniśmy mieć większych trudności z montażem.

Łańcuchy zakłada się na oś napędową, a więc w przypadku większości samochodów na tylne koła. W autach z napędem na cztery koła, obie osie są napędowe, w związku z czym należy zaopatrzyć się w dwa komplety łańcuchów.

 

Autor: Karolina S.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *