Leczenie kanałowe u dzieci
Zdrowe zęby są bardzo istotne. Nie chodzi tylko o względy estetyczne. Daleko posunięta próchnica i notoryczne stany zapalne w jamie ustnej wpływają negatywnie na cały organizm. Dlatego tak istotne jest dbanie o zęby i to od najmłodszych lat.
Podstawy dbania o zęby
Podstaw tych należy uczyć już dzieci. A chodzi o:
- regularne mycie zębów
- stosowanie właściwej szczoteczki i pasty
- regularne kontrole u stomatologa – wtedy łatwiej zauważyć małe ubytki. Ich szybkie załatanie zapobiegnie późniejszemu bólowi i lękowi przed dentystą.
Co jednak, jeśli dojdzie do głębokiego ubytku i to u dziecka? W takich przypadkach często nieodzowne jest tzw. leczenie kanałowe.
Leczenie kanałowe – na czym polega?
Kiedy dochodzi do głębokiego ubytku, powoduje to zapalenie miazgi. A to przyczynia się do silnego bólu, który sam nie przejdzie. Rozwiązanie jest tylko jedno: usunięcie miazgi z kanałów i załatanie zęba.
Najpierw stomatolog oczyszcza ząb z próchnicy. Następnie rozwierca kanały i usuwa miazgę. Kolejny krok to dezynfekcja oczyszczonego miejsca. Usunięcie wszystkich bakterii jest bardzo istotne. Inaczej nawet po założeniu plomby, pacjent jest narażony na kolejne stany zapalne, a co za tym idzie, na coraz gorszy ból. Cały proces kończy się wypełnieniem ubytku środkami zapobiegającymi rozwojowi bakterii i plombą.
Przy pewnej dozie szczęścia, wszystko to odbywa się podczas jednej wizyty. Czasem jednak ząb jest w takim stanie, że wymaga założenia lekarstwa albo wręcz zatrucia nerwu.
A jak to jest u dzieci?
U dzieci i młodzieży także dochodzi do sytuacji, gdy leczenie kanałowe to jedyny ratunek dla zęba. Im młodszy pacjent, tym istotniejsze jest, aby uratować ząb przed ekstrakcją.
Jeśli do głębokiego ubytku dochodzi już w mleczaku, wielu rodziców bagatelizuje sprawę – mówią, że przecież mleczak i tak wypadnie. Trzeba jednak pamiętać, że dziecko wymienia zęby na stałe przez kilka lat, a nie w ciągu pół roku
Przedwczesne wyrwanie zęba mlecznego z powodu głębokiego ubytku może spowodować, że mały pacjent zostanie pobawiony zęba na ładnych kilka lat. Może to mieć negatywny wpływ na rozdrabnianie pokarmów, a nawet na cały zgryz, bo w łuku zębowym jest luka.
Leczenie kanałowe u dziecka bywa większym wyzwaniem, niż u dorosłych pacjentów. Zęby mleczne miewają więcej miazgi, niż zęby stałe; dodatkowo kanały nie są tu tak proste, jak w „zębach dorosłych”. Mimo to warto podjąć próbę leczenia mleczaka. Dzisiaj wszystko może odbyć się np. w znieczuleniu miejscowym. Mały pacjent nie odczuwa żadnego bólu podczas oczyszczania i leczenia zęba.
W przypadku dzieci leczenie kanałowe częściej niż u dorosłych trwa więcej, niż przez jedną wizytę. W większej liczbie przypadków bowiem zdarza się potrzeba trucia nerwu. W tym celu, po wyczyszczeniu miazgi, lekarz zakłada do zęba odpowiedni środek medyczny. Po zatruciu nerwu ząb zostaje zaplombowany,
Ważne jest, aby dziecko wiedziało, co się będzie działo podczas leczenia. Zmniejsza to stres. Tym bardziej, jeśli dziecko jest przyzwyczajone do wizyt u stomatologa i nie kojarzą mu się one z bólem.
Specjalistyczna klinika leczenia zębów u dzieci BeautyDentalClinic