Mamo chcę zwierzątko! Zgodzić się, czy nie?
Prawie każdy rodzic w pewnym momencie staje przed prośbą swego dziecka o żywego pupila.
Jaką wtedy podjąć decyzję?
Wszystko zależy od wieku malucha i jego obowiązkowości – zwierzę to nie tylko przyjemność, to głównie odpowiedzialność.
Należy zadać sobie pytanie, czy nasza pociecha jest już wystarczająco duża by podołać podstawowym obowiązkom właściciela danego zwierzęcia. Wiadomo, że pies wymaga codziennych spacerów, niezależnie od pogody, oraz karmienia. Jego wypadającą sierść trzeba będzie wyczesywać, a zabrudzenia po nim usuwać.
Z całą pewnością kilkulatkowi w utrzymaniu pieska trzeba będzie pomóc, ale nie wypełniać za niego nowych obowiązków! Należy sobie i dziecku uświadomić też, że pies to zwierzę długo żyjące i że nie można go oddać, gdy mu się znudzi. Maluchowi, którego cechuje słomiany zapał do większości pomysłów, lepiej wyperswadować ideę posiadania zwierzęcia, jeśli nie chcemy później się nim osobiście zajmować.
Jeśli jednak starsze dziecko upiera się na futrzanego przyjaciela, należy rozważyć możliwość zakupu świnki morskiej, królika miniaturki, chomika lub szczurka.
Z czyszczeniem klatki i karmieniem tych gryzoni z pewnością poradzi sobie siedmiolatek. Koty nie są najlepszym pomysłem dla dzieci – zwierzęta te szybko tracą cierpliwość do pieszczot i zabaw z maluchami, mogą boleśnie pogryźć lub podrapać. Posiadanie kota wymaga poszanowania jego indywidualności, inaczej kot będzie się męczył lub będzie zestresowany.
Alergicy mogą hodować żółwia lub rybki – obserwowanie ich dodatkowo uspokaja. Są to też zwierzątka na lata: szczególnie żółwie potrafią przeżyć swoich właścicieli!
Zanim zgodzimy się na zakup zwierzęcia i wyruszymy do sklepu zoologicznego lub schroniska, rozpatrzmy wszystkie za i przeciw: czy nasza pociecha jest już wystarczająco duża, odpowiedzialna i opiekuńcza oraz czy stać nas na utrzymanie zwierzątka: koszt posiadania psa to nawet 800 zł miesięczne lub więcej w zależności od rasy, a królika czy świnki morskiej nawet 200 zł!.
Do tego dochodzą koszty związane z niezbędnymi akcesoriami i zabawkami.
Ważne jest też, czy będziemy mieli z kim zostawić pupila podczas wyjazdów na wakacje i weekendy. Trzeba również pamiętać, że gdy zwierzę zachoruje czekają nas niemałe wydatki na leczenie. Z tych wszystkich powodów to rodzice muszą podjąć na spokojnie decyzję, czy są gotowi na przyjęcie nowego członka rodziny do domu.
Autor: Joanna W