Na co zwrócić uwagę wybierając buty dla dziecka

Innymi kryteriami przy wyborze obuwia dla dzieci kierują się rodzice niemowlaków, a zupełnie innymi ci, którzy wychowują starsze dzieci.

Zdawałoby się, że nie ma nic prostszego od kupna bucików niemowlakowi, wszak i tak jeszcze nie chodzi więc na co tu zwracać uwagę poza estetyką wykonania. Tymczasem już w okresie niemowlęctwa niewłaściwie dobrane obuwie może skutkować zaburzeniami prawidłowego rozwoju stopy. Buty na ten czas powinny być odpowiednio dopasowane względem długości i szerokości, lekkie i zrobione z materiału, w którym stopa może oddychać. Nie powinno się też kupować obuwia z wkładkami profilowanymi dla dzieci, które jeszcze nie chodzą samodzielnie.

U nieco starszych dzieci podstawowym błędem robionym przez rodziców jest kupowanie obuwia o pół numeru za dużego, tak by nie trzeba było odpowiednio często go wymieniać na nowe. Ta pozorna oszczędność może zdeformować stopy dziecka, a także narazić je podczas chodzenia na brak stabilności i w konsekwencji niespodziewane upadki.

Równie niebezpieczne dla dziecięcych stóp są za małe buty. W takim przypadku sygnały bólu dawane przez dziecko podczas chodzenia są wskazówką do natychmiastowej zmiany obuwia.

Należy również pamiętać o odpowiedniej szerokości buta. Dziecięce palce u nóg powinny mieć odpowiednią przestrzeń nawet z odrobiną luzu.

Kolejną ważną wskazówką jest kupowanie dziecięcego obuwia na płaskiej podeszwie. Koturny tak chętnie nabywane dla małych dziewczynek mogą im w znacznej mierze utrudnić prawidłowe chodzenie w dorosłości. Nie należy zatem ulegać kaprysom „małych księżniczek” i dobierać im obuwie stosując te same kryteria co chłopcom, a jedyną różnicą mogą być fasony i kolorystyka.

Wybierając się na zakupy, by wybrać odpowiednie buty dla dzieci trzeba bardzo dobrze znać rozmiar obuwia dziecka lub szerokość i długość stopy, a na miejscu w sklepie dokładnie sprawdzić z jakiego materiału jest dany but wykonany, czy posiada nazwę producenta i jest dopuszczony do obrotu na rynkach Unii Europejskiej.

Zaopatrując się w sklepach internetowych trzeba czytać opisy poszczególnych modeli oraz sprawdzić czy dany sklep podaje adres swojej siedziby wraz z adresem mailowym i numerami telefonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *