Nadmiar zajęć dodatkowych szkodzi dzieciom?

Wielu opiekunów uważa, że jeśli odpowiednio zagospodarują swoim dzieciom czas wolny, to ustrzegą je przed popełnianiem błędów, za to efektywnie stymulując ich wszechstronny rozwój.

Jednak coraz większa liczba specjalistów przyznaje, że dzieci nie są w stanie udźwignąć takiej ilości zajęć dodatkowych, jakiej wymagają od nich rodzice.

Zamiast zmuszać maluchy do udziału w lekcjach gry na instrumentach, w kółkach zainteresowań przedmiotowych, do gry w zespołach sportowych można po prostu zastanowić się nad tym, jak połączyć przyjemne z pożytecznym nie obciążając nadmiernie dziecka.

 

Ciekawym rozwiązaniem jest przemyślana inwestycja w zabawki edukacyjne. Mogą one wspaniale bawić szkraba, jednocześnie ucząc go wielu nowych rzeczy. Dziecko nawet nie zorientuje się, ilu nowych rzeczy dowiaduje się w trakcie rozrywki. Natomiast uporczywe namawianie pociechy do uczestnictwa w zajęciach, które sami mu wybraliśmy powoduje u malca stres.

 

Stres odczuwany w tak młodym wieku, może przynieść poważne skutki w późniejszym życiu. Poza tym, zestresowane dziecko jest mniej odporne – może stać się nadmiernie wrażliwe w kwestii psychicznej, a jednocześnie pozostanie narażone na rozwój wielu chorób, ponieważ stres automatycznie obniży zdolności jego układu immunologicznego.

Ponadto, dziecko odczuwa presję i zaczyna myśleć, że rodzic kocha je wyłącznie ze względu na osiągnięcia. To prowadzi do frustracji i problemów emocjonalnych i osobowościowych. Brak zabawy może być przyczyną późniejszej izolacji społecznej i nieumiejętności nawiązywania kontaktów z rówieśnikami.

Będzie to ogromną przeszkodzą w dorosłym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *