Nadwaga wśród dzieci – jak z nią walczyć?
Ostatnie dane odnoście kondycji fizycznej polskich dzieci są zatrważające.
Coraz więcej młodych ludzi ma w naszym kraju problemy z nadwagą.
Co jest tego przyczyną?
Jak skutecznie walczyć z dodatkowymi kilogramami u dzieci i jak przeciwdziałać otyłości młodych?
Jeszcze kilkanaście lat temu problem ten był niszowy, dziś stanowi poważne zagrożenie nie tylko w Polsce, ale w całej Europie – nadwaga wśród dzieci. Niestety nasze latorośle w zatrważającym tempie przybierają na wadzę i czas wreszcie podjąć stosowne kroki, by z tym kończyć. Oto kilka niezbędnych informacji o otyłości dzieci, które koniecznie musisz poznać. Zobacz również inne materiały dotyczące odchudzania na http://kobieta.wp.pl/kalkulatorbmi.html.
Dlaczego dzieci są otyłe?
Nadwaga wśród dzieci w dzisiejszych czasach bierze się z dwóch głównych przyczyn. Po pierwsze, nasze nawyki żywieniowe pozostawiają wiele do życzenia. Coraz częściej wartościowy posiłek zastępujemy daniami z restauracji fast foodowych lub niezdrowymi przekąskami. Dzieci powtarzają nasze błędy i równie chętnie posilają się hamburgerami, chipsami czy słodkimi batonikami. Drugą przyczyną nadwagi wśród najmłodszych jest brak ruchu. W dobie smartfonów i komputerów zabawa na podwórki nie wydaje się atrakcyjna, a wręcz nudna i niewygodna.
Jak walczyć z otyłością u dzieci?
Sprawa wcale nie jest łatwa. Dziecko często nie zdaje sobie sprawy z tego, że jego tusza może być dla niego uciążliwa lub zagrażająca zdrowiu. Istotne jest więc, by walka ze zbędnymi kilogramami pociechy była z jednej strony dość rygorystyczna, a z drugiej oparta na małej rewolucji przeprowadzonej w domowych zwyczajach żywieniowych. Oto kilka kroków ku temu, by zacząć walkę z nadwagą dziecka.
Zmień codzienne menu
Wasze nowe menu powinno być pozbawione cukrów prostych, białego pieczywa i tłustych potraw. Opieraj dania na warzywach, kaszy oraz ryżu. Ucz dziecko, że zdrowa żywność również może być smaczna. Eliminuj „śmieciowe jedzenie” – wszelkie fastfoody, batony, chipsy i inne. Naucz dziecko jeść mniej i wolniej.
Zwracaj uwagę na to, co dziecko je poza domem
Trudno jest upilnować młodego człowieka poza domem, ale zrób wszystko, by nie miał dostępu do słodkości innych niezdrowych produktów np. w szkole. Samodzielnie przygotuj drugie śniadanie, urozmaicaj je, przekonuj dziecko, że naprawdę warto zrezygnować z łatwych żywieniowych pokus.
Wspólne posiłki
Śniadanie, obiad i kolację warto jeść razem! Jeśli dziecko zobaczy, że na każdy na talerzu ma to samo, łatwiej będzie mu przyswoić małą rewolucję w waszym menu!
Ruch!
Otyłość dzieci powodowana jest również brakiem ruchu. Zachęć swoją pociechę do aktywności fizycznej. Zapiszcie się razem na basen, tenis, grajcie w piłkę, chodźcie na spacery. Ograniczaj również dostęp do komputera i telewizji.
Porozmawiaj z dzieckiem
Dzieci nie są istotami głupszymi od dorosłych. Wytłumacz, że tego typu zachowania żywieniowe są mu potrzebne. Nie nagradzaj swojej pociechy słodyczami. Zwracaj uwagę na skład niektórych produktów (również tych uważanych za „zdrowe”).
W. Chentkiewicz