Naucz dziecko pływać

Jak ważna i przydatna jest umiejętność pływania wie każdy, kto stojąc w tłumie, w wodzie po pas z zazdrością spogląda na pływaków oddających się swojej pasji na głębinie, gdzie praktycznie nigdy nie ma tłoku.

Pływanie to nie tylko przyjemność, to przede wszystkim jeden z najlepszych bezkontuzyjnych sportów znacząco wpływający na poprawę stanu zdrowia i kondycji fizycznej. Tam, gdzie są baseny można uprawiać tę dyscyplinę przez cały rok.

Im wcześniej zacznie się naukę pływania tym umiejętność opanuje się szybciej i z większą przyjemnością. Wiele osób ma błędne przeświadczenie, że z nauką pływania dziecka powinno się czekać, aż skończy kilka lat i będzie już dobrze chodzić, ale wbrew obiegowej opinii najlepszym i najbardziej optymalnym czasem na oswajanie dziecka z wodą jest wiek niemowlęcy 2 – 3 miesiące. Dzieci w tym okresie nie zatraciły jeszcze naturalnych odruchów nabytych podczas przebywania w brzuchu mamy, czyli w wodach płodowych dlatego nie odczuwają strachu przed wodą. Jest im o wiele łatwiej przyswoić ruchy pozwalające się utrzymać na powierzchni wody, a z czasem nurkować i pływać pod wodą. Samo pływanie dla niemowląt stanowi wiele pozytywnych bodźców co znacząco wpływa na prawidłowy rozwój dziecka.

Niemowlę na basenie jest przez cały czas w bliskim kontakcie z rodzicem, gdyż to on, po otrzymaniu wskazówek od instruktora pływania wykonuje z dzieckiem odpowiednie ruchy i ćwiczenia, by zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo, jak i też szybszą akceptację nowego środowiska przez dziecko. Pozytywnym skutkiem dodatkowym jest jeszcze większe zacieśnienie więzi dziecko – rodzic.

Nauka pływania dla niemowląt zaczęta w tak wczesnym wieku skutkuje o wiele lepszą koordynacją ruchową, wspomaga prawidłowy rozwój ogólno fizyczny i odpornościowy, dziecko tym samym rozwija się szybciej. Jest niezastąpiona  również dla dzieci niepełnosprawnych w każdym wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *