Niewyspane dziecko – jak ułatwić sen maluchowi?
Bezpieczny sen odgrywa w rozwoju dziecka niezwykle ważną rolę . Wypoczęty maluszek jest weselszy, żywszy, łatwiej uczy się nowych rzeczy i jest ciekawszy świata -wszystko to dzięki zbawiennemu wpływowi snu. To podczas snu organizm małego człowieczka regeneruje się i zbiera siły na każdy nowy, kolejny dzień.
Niewyspane dziecko = dziecko baaardzo niezadowolone, o czy nie jeden z rodziców z pewnością się już przekonał na własnej skórze.
Nie ma konkretnej normy ile godzin dziecko powinno spać w ciągu dnia, a sam sen jest tu sprawą indywidualną każdego człowieka. Jeżeli dziecko wygląda na wypoczęte i zachowuje się wesoło, to z pewnością ilość snu w zupełności wystarczyła mu do dobrej regeneracji sił. Niestety samo usypianie dziecka zwykle nie jest wcale łatwą sprawą.
Dziecko nie chce zasnąć, nie chce ułożyć się grzecznie łóżku, lub budzi się w środku nocy, przez co chodzi następnego drażliwe, podenerwowane i marudne (o spokoju rodzicielskiego snu nawet nie wspominając). Przyczyn zakłócenia prawidłowego snu może być wiele, a im więcej sami będziemy na ich temat wiedzieć, tym lepiej zapewnimy szkrabowi bezpieczny i dobry sen przez całą noc.
Najczęstsze przyczyny złego snu dziecka:
koszmary nocne, hałas, stresujące wydarzenia, złe oświetlenie, nieodpowiednia temperatura, niewygodne łóżko itp.
Kilka dobrych rad:
- Zadbaj o dobre warunki snu w sypialni dziecka: wycisz wnętrze w którym dziecko śpi, zadbaj o odpowiednią temperaturę pomieszczenia i ciepłe, ale nie zbyt mocne oświetlenie
- Zapewnij maleństwu poczucie bezpieczeństwa: niech kładzie się spać spokojnie, bez koszmarów, które będą go nękać po rodzicielskich kłótniach, krzykach czy zbyt głośno włączonym w ciągu dnia telewizorze.
- Wprowadź zdecydowaną rutynę w układaniu dziecka do snu, niech wie, że odkładnie o tej porze idzie spać, a nie o innej, nie przeciągaj momentu położenia dziecka do łóżka.
- Zapewnij maluchowi odpowiednią dawkę ruchu przed snem. Dziecko „wymęczone” naprawdę łatwiej zasypia, należy jednak pamiętać, aby nie przesadzać ze zbytnią aktywnością fizyczną, w końcu nasz maluszek nie jest sportowcem, żeby go przemęczać całodniowymi ćwiczeniami…
- Pamiętaj, że głód czy pragnienie, mogą obudzić maluszka, więc zadbaj o to, aby jego naturalne potrzeby zostały zaspokojone przez snem.
- Częstym powodem problemów ze snem jest nieodpowiednie łóżko, które może być za ciasne lub zbyt duże. Upewnij się więc czy jest ono wygodne, czy materacyk na którym śpi dziecko jest dobrze dobrany – nie może być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki.
- Jeśli zmieniasz dziecku łóżko, do którego się przyzwyczaiło, rób to etapami i nie na jeden raz. Kolejnym etapem po łóżeczku dziecięcym powinno być podobne, ale już bez zabezpieczających szczebelków – jeśli od razu postawisz na łóżko duże, może się okazać, że malec w nim zwyczajnie nie zaśnie!
Świetnym rozwiązaniem tego problemu jest zakup do nowego łóżka tzw. Dream tubes. Jest to specjalne zabezpieczenie do łóżeczek, składające się z dwóch wypełnionych powietrzem tub.
Tuby stanowią bezpieczną barierę, która chroni dziecko przed upadkiem z łóżeczka i zapewniają komfort spania. Dream tubes w bezpieczny i przyjemny sposób pozwalają zaaklimatyzować się w nowych warunkach spania, które dla dziecka mogą być powodem do stresów i niepotrzebnego w naszym mniemaniu napięcia.
Produkt zaprojektowano z myślą o dzieciach w wieku od 1,5 do 5 lat, aby w przyjazny sposób umożliwić im naukę samodzielnego spania we własnym łóżku.
Dream tubes dostępne są w dwóch rozmiarach: na pojedyncze łóżko (90x200cm) oraz na łóżeczko dziecięce (max. 70x140cm).
W każdym domu gdzie są dzieci i gdzie sezonowego kataru po prostu nie da się uniknąć – niezbędne są urządzenia, które w łatwy i bezpieczny sposób pozwolą na pozbycie się zalegającej w małym nosku wydzieliny.