Objawy ciąży – sprawdź, jakie sygnały zapowiadają zajście w ciążę

Pierwsze objawy ciąży można zauważyć stosunkowo szybko, ale ponieważ każda kobieta jest inna, to w pierwszej fazie ciąży może nie zdawać sobie sprawy z tego, że już rozwija się w niej nowe życie. Na co należy zwrócić szczególną uwagę i które niespotykane dotąd zachowania i oznaki sugerują, że możesz być w ciąży?

Brak miesiączki – ważny sygnał!

Pierwszą i zdecydowanie najszybciej zauważaną oznaką ciąży jest brak miesiączki i to zwykle ten sygnał sprawia, że kobieta zaczyna zastanawiać się nad tym, czy nie jest w ciąży. Oczywiście to może być fałszywy alarm, ale żeby się upewnić, warto wykonać test ciążowy.

Drugim sygnałem są powiększone piersi, które stają się nagle bardziej wrażliwe na dotyk, a ich pobudzenie może powodować nawet intensywny wiatr, bieganie, zbyt ciasno zapięty stanik czy jazda na rowerze. Pełne, bolesne i zbyt czułe na dotyk piersi sygnalizują zmiany w organizmie i może to być sygnał noszenia w sobie nowego życia.

Trzecim, potencjalnym objawem ciąży jest podwyższona temperatura ciała (wzrost o około 0,5 stopnia Celsjusza) oraz zdecydowanie częstsze niż zwykle wizyty w toalecie. Szalejące w organizmie hormonowy powodują zarówno podwyższenie temperatury ciała, jak i zmiany wewnętrzne objawiające się potrzebą częstego korzystania z toalety.

Kolejne, zdecydowanie bardziej wyraźne objawy to: nudności i wymioty pojawiające się nie tylko z rana, ale i wieczorem, zawroty głowy związane w niektórych przypadkach z omdleniami oraz zmiana apetytu. Apetyt najczęściej rośnie, a kobieta zaczyna mieć chęć na produkty żywnościowe, po które dotąd sięgała rzadko. Jeśli do tych objawów dojdzie również zmęczenie i senność pojawiająca się w ciągu dnia i prowadząca do kolejnych, coraz dłuższych drzemek, to kobieta może być niemal pewna, że jej organizm sygnalizuje coś więcej niż przepracowanie. Ciekawym objawem ciąży jest także zwiększona wrażliwość na zapachy mogąca powodować np. odrzucanie potraw, za którymi dotąd się przepadało czy wrażenie, że ulubione perfumy nie pachną już tak, jak wcześniej.

Szczegółowe objawy ciąży wraz z dokładnymi opisami można znaleźć również na portalu mlodamamo.pl, który w dokładniejszy sposób opisuje wszystkie etapy, jakimi charakteryzuje się ciąża, macierzyństwo i wspólne rodzicielstwo.

Przychodzące na świat dziecko diametralnie zmienia organizm kobiety już od pierwszych tygodni i to zarówno na poziomie emocjonalnym, jak i czysto fizycznym. Ciało matki przygotowuje się do utrzymania w sobie nowej osoby, czego efektem są różne nieprzyjemne objawy ciąży, złe samopoczucie i wahania nastrojów. W tym okresie, który przez kolejne dziewięć miesięcy poprzedzał będzie poród i późniejsze macierzyństwo, kobieta musi zdawać sobie sprawę z tego, że nowy, rozwijający się w niej człowiek będzie wywoływał w organizmie nowe potrzeby. Zwiększone porcje jedzenia (jemy za dwóch!), ciąża z nierzadko bolesnymi odczuciami w okolicy kręgosłupa i obrzmiałych nóg (dźwigamy nowy organizm) – to wszystko kolejne etapy, do których należy się dobrze przygotować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *