Odkryj ekscytujące gadżety motywujące dziecko do mycia zębów

Nauka szczotkowania zębów u dzieci powinna rozpocząć się od najmłodszych lat. Myślenie, że nie warto dbać o ząbki dzieci, bo szybko wypadną i zastąpią je zęby stałe, jest błędne.

Stan zdrowia zębów mlecznych ma kolosalny wpływ na zęby stałe, z tego powodu ich higiena powinna być równie staranna jak u dorosłych. Niestety nie każde dziecko chce chętnie myć ząbki.

Jak je zmotywować do codziennego mycia ząbków?

Mycie zębów u dziecka warto zacząć już po pojawieniu się pierwszego ząbka. Po pierwsze ze względu na to, że stan zdrowia mlecznych zębów wpływa na zdrowotność zębów stałych, a po drugie przyzwyczaja dziecko do szczoteczki i regularnego mycia zębów. Co jednak zrobić, jeśli mimo naszych usilnych starań, dziecko nadal nie chce myć ząbków? Warto wtedy zainwestować w specjalne gadżety, które pomogą nam w tym zadaniu. Nie muszą one kosztować fortuny, by spełniać swoją funkcję. W poniższym artykule postaram się przedstawić ciekawe rozwiązania na zmotywowanie dziecka do dbania o zęby, bez dużych, dodatkowych nakładów finansowych.

Bardzo często rozwiązaniem problemu może być zakupienie szczoteczki czy pasty do zębów z ulubioną postacią z dziecięcej bajki. W ofertach firm specjalizujących się w takich produktach są m.in. szczoteczki elektryczne, manualne szczoteczki do zębów, pasty do zębów czy płyny do płukania, a wszystko z ulubionymi dziecięcymi bajkami jak Batman, Hello Kitty, postacie z bajki Tomek i przyjaciele czy Sponge Bob (Bob Gąbka). Jednym z ciekawszych gadżetów jest zestaw, w którym ciuchcia Tomek jeżdżąc po torach wokół kubeczka, odmierza czas mycia zębów. Dla dziewczynek jest podobna wersja z Hello Kitty. Ciekawą opcją są także szczoteczki do zębów z świecącym lub grającym timerem. Łączą one w sobie 2 funkcje: uatrakcyjniają codzienną higienę zębów oraz pomagają w utrzymaniu właściwego czasu mycia.

Codzienne mycie ząbków uatrakcyjnią także specjalne uchwyty na szczoteczkę w postaci zabawnych zwierzątek. Pozwalają na higieniczne przechowywanie włosia szczoteczek. Po za tym większość tego typu produktów ma możliwość przymocowania na ścianie na dowolnej wysokości. Ciekawym i tanim gadżetem są wyciskarki do past w przeróżnych kształtach np. zwierząt. Bawią, a jednocześnie pozwalają na wyciśniecie z pasty ostatniej kropli..Wesoła kolorystyka zwierzaków ubarwi każde mycie ząbków.

 

Nie tylko wizualnie można zachęcić dziecko do mycia ząbków. Wcześniej wspominałam o graficznych i grających formach motywacji, jednak nie mniej istotne znaczenie ma smak pasty do zębów. Większość dzieci nie lubi miętowego smaku past, smaczniejsze i bardziej zachęcające są pasty owocowe. Bananowe, wieloowocowe, truskawkowe czy o smaku gumy balonowej do wyboru do koloru, wg. indywidualnych upodobań dziecka. Należy jednak zwrócić uwagę na zawartość fluoru, gdyż owocowy smak sprawia, że dziecko chętniej ją połknie.

W obecnych czasach duże znaczenie ma internet i wszelkiego rodzaju aplikacje mobilne. Pełnią one podobną funkcje jak klepsydry i inne timery. Są kolorowe, wesołe i dużo się w nich dzieje, czyli łączą w sobie wszystko to, co dzieci lubią najbardziej. A co najważniejsze, w większości przypadków, nic nas nie kosztują, gdyż są darmowe.

 

Autor: Katarzyna Lenart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *