Odpowiednie buty dla małych dzieci

Rosnące szybko młodsze dzieci zazwyczaj są zwolennikami ruchu w każdej postaci.

Czy to w domu, czy na dworze, rzadko dają szansę odpocząć swoim stopom.

Z tego względu ważne jest dobranie odpowiedniego dla malucha obuwia.

Materiał na buty

Aby dziecko czuło się komfortowo w nowym obuwiu, musi ono być wykonane z odpowiednich materiałów. Muszą one pozwalać na oddychanie skórze.

Dobrze jest wybierać buty z naturalnych materiałów, tj. skóra, lub tkanin syntetycznych specjalnie dostosowanych do pełnionej roli. Gumowce i gumowane obuwie najlepiej zostawić jedynie na mokre dni.

Wygodny projekt

Jeśli nie wybierane są buty na zimę lub gumowce, najlepszym rozwiązaniem dla stopy młodego człowieka są buty sięgające poniżej kostki. Dają one możliwość naturalnego ruchu, pozwalają rozwijać się mięśniom i nie ograniczają ruchu.

Sposób wykonania butów nie powinien w żaden sposób utrudniać poruszania, gdyż może do skutecznie dziecko zniechęcić do zabawy oraz spowodować wykształcenie się wad rozwojowych.

Cholewka buta powinna być giętka i sprężysta. Pięta usztywniona, lecz nie nadmiernie. Buty dla dzieci w okolicy palców powinny być szerokie, aby delikatna stopa mogła się swobodnie rozwijać. W okolicy pięty i śródstopia buty powinny po zapięciu lub zawiązaniu otulać stopę tak, by ta nie przesuwała się wewnątrz.

Buty używane i ortopedyczne

Zarówno buty używane wcześniej przez inne dziecko, jak i buty z ortopedycznymi wkładkami dla zdrowego dziecka, mogą spowodować wykształcenie się wad rozwojowych. Pierwsze dostosowały się już do pierwszego właściciela butów i choć można próbować wymieniać wkładki wewnątrz butów, nadal mogą posiadać inną formę, niż ta potrzebna dziecku.

Wkładki ortopedyczne powinny stosować jedynie dzieci wymagające takiego traktowania. W przypadku zdrowych dzieci, mięśnie i więzadła ulegają osłabieniu, gdyż nie muszą spełniać swojego zadania.

Ponieważ dzieci szybko rosną, buty dla dziecka trzeba regularnie kontrolować pod względem rozmiaru. Zbyt małe obuwie może źle wpłynąć na rozwój dziecka.

Jeśli przez jakiś czas buty wydawały się odpowiednie, nie można tracić czujności. Bywa i tak, że dziecko przez kilka miesięcy nosi jeden rozmiar obuwia, a w ciągu kolejnego miesiąca przeskakuje trzy kolejne numery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *