Ogród bezpieczny dla dziecka: jak go urządzić?

0

Ogród to podstawowa ozdoba każdego domu. Żeby jednak był odpowiednio dostosowany do potrzeb mieszkańców – zwłaszcza dzieci, powinien być nie tylko atrakcyjny pod względem wizualnym, ale również funkcjonalny oraz bezpieczny.

Bezpieczeństwo jest tu szczególnie istotne, gdy chodzi o domy, w których mieszkają dzieci.

Jak sprawić, by maluchowi nie groziła w ogrodzie utrata zdrowia ani życia?

Przede wszystkim, powinniśmy zadbać o to, żeby nasze podwórko było właściwie ogrodzone.

Dziecko nie powinno mieć możliwości wyjścia ani uszkodzenia ciała o niebezpieczne elementy. Dlatego też, odradza się stawianie przy małych dzieciach ogrodzeń z ostro zakończonymi elementami. Szkraby lubią wchodzić na płoty, a to mogłoby doprowadzić do tragedii.

Kolejną kwestią jest odpowiedni dobór roślin, które posadzimy w ogrodzie.

Unikajmy tych, które są trujące, ponieważ dziecko może wziąć je do ust. Nie dajmy się zwieść pozorom i pamiętajmy, że nawet te piękne i ładnie pachnące kwiatki mogą okazać się śmiertelnym zagrożeniem tak, jak np. konwalia czy oleander.

 

Poza tym, nigdy nie twórzmy oczka wodnego, które nie ma stosownych zabezpieczeń. Najlepszym rozwiązaniem będzie mocna siatka okalająca zbiornik i chroniąca przed wpadnięciem malca do środka. Ponadto, starajmy się, żeby oczko wodne było płytkie. 0,5m to maksymalna głębokość zalecana przy pociechach.

Zastanówmy się też nad tym jakiego materiału użyjemy do wyłożenia dróżek wiodących przez ogród.

Najmłodsze dzieci, które dużo biegają, powinny mieć do dyspozycji spore tereny trawiaste. Nie sprawdzi się beton i asfalt, na których z łatwością można sobie rozbić kolana i łokcie. Jeszcze gorszym pomysłem może okazać się grys i żwir.

 

Ze względu na to, że są to grząskie powierzchnie, utrudniają dziecku stawianie kroków, a gdy dodatkowo biegnie, to zwiększają ryzyko upadku.

Autor: Sonia S.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *