Paczki świąteczne dla dzieci – czy warto rozpieszczać pociechy?

Zbliżająca się uroczystość Bożego Narodzenia to jeden z powodów, dla którego trzeba zastanowić się nad odpowiednim prezentem dla najbliższych, a zwłaszcza dla maluchów. Niezależnie od tego, czy chodzi o dzieci w wieku przedszkolnym, które wierzą w Świętego Mikołaja czy też o nastolatki, każde spośród nich uwielbiają dostawać podarunki, ponieważ rodzice mają szansę na pokazanie im, jak bardzo im na dzieciach zależy. Pojawia się jednak dylemat moralny związany z tym, czy rzeczywiście warto rozpieszczać dzieci, czy też podjąć decyzję o nieco skromniejszych prezentach.

Prezent uzależniony od zachowania

Paczki świąteczne dla dzieci powinny być zatem związane nie tylko z zachciankami pociech, ale także z tym, czego rzeczywiście potrzebują. Jeśli mamy do czynienia z dziećmi w wieku przedszkolnym, które chciałyby pod choinką zobaczyć drogie zabawki, powinno się nieco ograniczyć ich wymagania lub po prostu zastanowić się nad uzależnieniem takich podarunków od ich zachowania. Jeśli jednak rodzice zdecydują się na droższe prezenty, powinni próbować nauczyć malucha empatii i dzielenia się, czyli umiejętności bawienia się „swoimi skarbami” z innymi dziećmi. Kosztowne paczki świąteczne nie są jednak wyłącznie wymaganiami dzieci małych, ponieważ „wymagania rosną wraz z wiekiem”. Jeżeli nastolatek prosi o nowy model smartfona, laptopa, kurs na prawo jazdy czy pieniądze na wycieczkę zagraniczną, to w tym wypadku także trzeba zastanowić się, czy dziecko rzeczywiście zasługuje na takie prezenty. Czasami o wiele rozsądniejszym byłoby sprawienie dziecku podarunku w postaci kursu językowego czy książki.

Boże Narodzenie – czas na wspólne zabawy

Chcąc odejść nieco od tradycji prezentów przedmiotowych poprzez rezerwację wspólnego weekendu w górach czy też innego sposobu na spędzenie czasu z rodzicami. Dzieci w każdym wieku potrzebują kontaktu z rodzicami nawet, jeśli do tego się nie przyznają. Nie warto przedkładać zabawek, gadżetów i pieniędzy nad obecność rodzica. Paczki świąteczne powinny być jedynie miłym akcentem, który pozwoliłby wspólnie cieszyć się pasją np. aparatem fotograficznym czy też piłką. Prezenty na Boże Narodzenie to także świetna okazja na współdzielenie pasji, próbę zbliżenia się do pociechy. Jeśli rodzice mają trudności w kontaktowaniu się z dzieckiem – wystarczy kupno konsoli i wspólna gra w Jego ulubione gry. Taka zabawa, to dla rodzica wyłącznie kilka godzin z wolnego weekendu. Dziecko tymczasem może dostrzec, że Jego sprawy są dla rodzica ważne.

Ważna jest pamięć

Wybierając prezenty świąteczne trzeba także zauważyć, że nie należy faworyzować żadnego dziecka nawet, jeśli istnieje taka pokusa, ponieważ jedna z pociech jest grzeczniejsza – święta powinny być czasem, kiedy wszystkie problemy i konflikty zostają odsunięte na bok. Paczki dla dzieci mogą nie należeć do najokazalszych – w razie problemów finansowych mogą to być wyłącznie słodycze lub drobiazgi, jednak ceni się przede wszystkim pamięć. Jeżeli rodzice nie mają pomysłu na podarunek, który sprawi dziecku radość warto odwiedzić fora internetowe, na których wypowiadają się inni rodzice lub zapytać o poradę rodzica kolegi czy koleżanki z klasy naszej pociechy. Źródeł informacji jest sporo, a zainteresowanie świadczy o tym, ile wiemy o swoim dziecku.

Nie chcesz wydawać fortuny na prezent świąteczny dla dziecka, a jednocześnie chcesz sprawdzić świetną niespodziankę, która zostanie zapamiętana na lata? Elfi – List od Mikołaja możesz nabyć już od 24,99 zł. Personalizowany list od Św. Mikołaja z Laponii to gwarancja zadowolenia dziecka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *