Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Kiedy po raz pierwszy umówić dziecko na wizytę u dentysty? Kiedy kolejne? Co jaki czas?

Jak profilaktycznie dbać o zęby malucha? Na te i inne pytania spróbujemy dziś odpowiedzieć.

Pierwsze spotkanie z dentystą: jeszcze przed pojawieniem się na świecie!

Niektórzy specjaliści uważają, że mama powinna pojawić się z dzieckiem u dentysty po raz pierwszy już w ciąży! Może to być zaskakujące, ale już z maluchem w brzuchu matka powinna zadbać o zdrowie jego ząbków – od tego co je mama zależy prawidłowe zmineralizowanie oraz ukształtowanie zębów dziecka.

Dobry dentysta w Warszawie już podczas wizyty przed porodem doradzi nam jak ułożyć swoją dietę. Możemy także dowiedzieć się sporo na temat doboru smoczków i gryzaków oraz jak prawidłowo dbać o jamę ustną noworodka.

Pierwsze spotkanie oko w oko

Natomiast na pierwsze prawdziwe spotkanie dziecka z dentystą powinniśmy się umówić wraz z pojawieniem się pierwszych ząbków, czyli ok. 6 miesiąca życia. Podczas pierwszego spotkania specjalista sprawdzi czy rozpoczął się proces ząbkowania, czy przebiega prawidłowo i czy maluchowi nie grozi próchnica.

Dowiemy się także jak dbać o zęby malucha, o doborze odpowiedniej diety oraz ustalimy jak często powinniśmy się pojawiać w gabinecie specjalisty. Wczesne zapoznanie dziecka z dentystą oznacza nie tylko zdrowe zęby, ale także wyrobienie mądrego nawyku.

Regularne wizyty i konsultacje

Do dentysty powinniśmy umawiać się regularnie, nawet jeśli nic niepokojącego się nie dzieje. U lekarza powinniśmy się pojawiać minimum raz na pół roku, a najlepiej co trzy miesiące. Dzięki temu dziecko nie będzie kojarzyło wizyt z bólem, nie będzie się ich obawiać i unikniemy problemów z próchnicą.

W walce z próchnicą najważniejsza jest profilaktyka – musimy odpowiednio dbać o jamę ustną dziecka i zapewnić mu stosowną dietę. Regularne wizyty pozwolą na wykrycie próchnicy początkowej, a tym samym na skuteczne leczenie. Dentysta może zabezpieczać bruzdy zębowe (lakowanie) lub zaproponować zabieg fluoryzacji.

Pamiętajmy, że na pierwszą wizytę nie może być za wcześnie, może być natomiast za późno. Lepiej wiedzieć jak dbać o zęby jeszcze nienarodzonego maluszka, niż potem mieć kłopoty z powodu zaniedbań.

Artykuł powstał przy współpracy z gabinetem PrimaDent – dentysta dziecięcy Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *