Pierwsza wizyta u dentysty: jak przygotować dziecko?

Strach przed wizytą u dentysty należy do najbardziej powszechnych lęków wśród dorosłych.

Sytuacja staje się jeszcze poważniejsza, jeśli przekazujemy go swojemu dziecku, nastrajając je negatywnie do wizyty u stomatologa, jeszcze zanim maluch go odwiedzi. Zamiast tego powinniśmy trzymać swoje nerwy na wodzy i za wszelką cenę postarać się, by w przyszłości nasza pociecha nie dzieliła naszych lęków.

W jaki sposób możemy to osiągnąć?

Wystarczy, że odpowiednio przygotujemy malucha do wizyty w gabinecie dentystycznym.

Jakiś czas przed planowaną wizytą, powinniśmy podjąć ten temat w rozmowie z dzieckiem. Dobrze jest wytłumaczyć mu dokąd i w jakim celu się wybieramy. Aby niepotrzebnie nie straszyć dziecka, możemy darować sobie drastyczne szczegóły i opowiadania o borowaniu czy wyrywaniu zębów.

 

Zamiast tego możemy zaopatrzyć się w zestaw małego dentysty lub odpowiednią grę komputerową, na przykładzie której wyjaśnimy dziecku, czym zajmuje się stomatolog. Kolejna kwestia to dobry wybór dentysty, który będzie leczył naszego malucha. Najlepiej jeśli lekarz będzie specjalizował się w opiece nad dziećmi, wtedy z pewnością będzie miał odpowiednie podejście do maluchów.

Przed samą wizytą w gabinecie lekarza powinniśmy starać się zachować spokój.

Jeśli dziecko nie będzie czuło naszych nerwów, samo również będzie spokojniejsze. Możemy też obiecać mu jakąś drobną nagrodę za to, że będzie dobrze zachowywało się w gabinecie.

 

Zachęta w postaci lodów, czy nowej zabawki z pewnością będzie stanowiła dla niego odpowiednią motywację.

Autor: Karolina S.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *