Pierwsza wizyta u okulisty:jak przygotować dziecko?

Wiele dzieci ma obawy przed pierwszą wizytą u okulisty.

Zwykle nie są one niczym uzasadnione, ponieważ badania wykonywane przez okulistów nie należą do bolesnych, ani nieprzyjemnych, mimo wszystko warto jednak odpowiednio przygotować dziecko do takiej wizyty.

Jak przygotować dziecko do wizyty u okulisty?

Przede wszystkim powinniśmy uświadomić maluchowi, dokąd się wybieramy i co go tam czeka.

Pierwsza wizyta obejmuje zazwyczaj komplet podstawowych badań, na przykład badanie ostrości widzenia, podczas którego lekarz prosi dziecko o rozpoznawanie kolejnych symboli na tablicy. Większość maluchów traktuje to jako dobrą zabawę.

Uprzedź dziecko, że w gabinecie czeka je właśnie taka zgadywanka, a z pewnością chętnie pomaszeruje na wizytę.

 

Możecie też przygotować w domu własną tablicę i poćwiczyć zgadywanie. Niektóre badania wymagają od malucha przykładania oczu do specjalnego urządzenia, które swoim kształtem przypomina lornetkę.

W domu możecie przygotować się do tego, używając prawdziwej lornetki. Dziecko będzie miało dzięki temu sporo frajdy, a kiedy znajdzie się w gabinecie nie będzie obawiało się dziwnej maszyny, z którą do tej pory nie miało styczności.

Najważniejsze jest jednak to, by samemu zbytnio nie denerwować się przed wizytą i nie okazywać swojego lęku dziecku. Nie powinniśmy z góry zakładać, że nasz maluch nie będzie chciał współpracować z lekarzem i odmówi noszenia okularów, jeśli zajdzie taka potrzeba.

 

Obecnie większość lekarzy okulistów ma dobre podejście do małych pacjentów i nie ma większych trudności z nawiązaniem kontaktu z dziećmi.

 

Autor: Karolina S.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *