Pisaki, kredki czy cienkopisy dla dziecka? Co wybrać, i jaka jest różnica?

Malowanie, rysowanie, – te czynności są uwielbiane przez małe dzieci. Jak przyznają specjaliści, to naprawdę dobrze, jeśli maluch rzeczywiście lubi rysować, ponieważ w ten sposób ćwiczy zdolności manualne. Kilkulatki, które często chwytają za kredki, mają zwykle mniejsze problemy z nauką pisania.

Obycie z trzymaniem przyborów piśmienniczych w dłoni jest bardzo przydatne w przedszkolu.

Rysowanie a rozwój dziecka

Rysowanie i malowanie ćwiczy też nadgarstki i palce, co ma ogólny, korzystny wpływ na rozwój ruchowy pociechy.

Najmłodsze dzieci najczęściej rysują przy pomocy kredek. Ich zaletą jest fakt, że nie brudzą i nie plamią tak, jak ma to miejsce w przypadku cienkopisów oraz pisaków. Kredka pozostawia ślady tylko na papierze i materiałach do niego podobnych. Dodatkowo, kredki zwykle wystarczają na dużo dłużej, ponieważ wystarczy je zatemperować, by móc dalej korzystać po tym, jak się „zużyją”.

Są przy tym najlepsze do uzupełniania kolorowanek, w których trzeba zamalować duże powierzchnie, nadając wcześniejszym konturom pięknych barw.

Kredki dzielimy na te ołówkowe, świecowe, pastelowe. Różnią się one od siebie miękkością i efektem, jaki dają. Pastele można dodatkowo rozmazywać, tworząc cienie i ciekawie mieszając barwy. Nieco podobne są kredki świecowe, których jednak nie da się rozmazać. Mają zwykle wyraźne barwy i są dość grube, przez co bardziej sprawdzają się przy kolorowaniu, niż przy rysowaniu.

Kredki ołówkowe należą są tymi najpopularniejszymi, które pozwalają nie tylko kolorować, ale też rysować wyraźne formy. Dają przy tym najcieńszą kreskę spośród wszystkich przyborów tego rodzaju.

Kiedy sięgnąć po pisaki?

Pisaki sprawdzają się głównie przy nauce pisania oraz przy rysowaniu konturów. Pozwalają np. zakryć te kontury, które wcześniej zostały narysowane ołówkiem lub te, które są drukowane w bajeczce do kolorowania. Należy jednak zwrócić uwagę malucha na to, że pisaki zostawiają plamy na rękach, ścianach oraz innych powierzchniach.

Pociecha powinna więc nauczyć się, by skupiać się na prawidłowym użytkowaniu takiego przyboru.

Cienkopisy są już typowymi akcesoriami do pisania. Mimo tego występują w różnych wersjach kolorystycznych.

To sprawia, że zanim dziecko nauczy się prawidłowego tworzenia liter, może przy ich użyciu ćwiczyć robienie szlaczków, przyzwyczajających dłonie do pisania literek.

Cienkopisy, podobnie do pisaków, zostawiają ślady i są niemożliwe do usunięcia z kartki, więc zwróćmy uwagę dziecka na ten fakt ucząc, by nie kreśliło nimi znaków w miejscach innych, niż przeznaczony do tego papier.

 

Autor: Sonia S.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *