Planowanie ciąży

Powołanie na świat nowego życia jest jedną z najważniejszych decyzji przed jaką stajemy w życiu.

Dlatego powinna być ona podjęta w sposób odpowiedzialny i dojrzały.

Oboje partnerzy powinni być pewni, że to właściwy moment na powiększenie rodziny.

Planując dziecko musimy mieć na uwadze zarówno gotowość psychiczną, jak i odpowiednią sytuację materialną.

 

Najlepszy czas na macierzyństwo

Z medycznego punktu widzenia pierwsze dziecko najlepiej urodzić przed 24 rokiem życia. Wtedy jajniki pracują najlepiej, ciąże łatwiej utrzymać, a poród powinien przebiegać bez większych komplikacji. Dziś jednak niewiele kobiet decyduje się na tak wczesne macierzyństwo. Przyczyn jest tu wiele, począwszy od kwestii zawodowych, poprzez znalezienie odpowiedniego partnera, aż po zwykłą gotowość by sprostać wyzwaniom rodzicielstwa.

 

Musimy jednak pamiętać, że czas mija nieubłaganie. Po 35 roku życia spadek płodności może wystąpić nawet u całkiem zdrowych kobiet, za to ryzyko komplikacji w ciąży znacząco wzrasta.

 

Jak przygotować się do ciąży

Kiedy decyzja o powiększeniu rodziny została już podjęta należy pamiętać o odpowiednich przygotowaniach, które najlepiej zacząć już rok wcześniej.

 

Pierwszym krokiem są odpowiednie badania. Przyszła mama powinna sprawdzić, czy nie cierpi na schorzenia układu rodnego, które mogą być przeszkodą w zajściu w ciążę i donoszeniu dziecka.

 

Kolejnym krokiem będzie wyeliminowanie lub zmniejszenie objawów chorób ogólnoustrojowych, takich jak np.: otyłość, nadciśnienie tętnicze, niedokrwistość, cukrzyca, choroby tarczycy, czy układu moczowego.

 

Przyszli rodzice powinni zrezygnować z wszelkich nałogów, aby organizm zdążył się oczyścić. Oboje powinni również zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w minerały i witaminy. Na trzy miesiące przed planowaną ciążą należy zacząć przyjmować kwas foliowy, który zmniejsza ryzyko poronienia i wystąpienia u płodu wad układu nerwowego.

 

Na podstawie informacji z portalu ranking.abczdrowie.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *