Podróże z dzieckiem – jak się do nich przygotować?

W mentalności Polaków utarło się, że wyjazdy w dalekie podróże z małymi dziećmi są czymś nie na miejscu. Nie dość, że będą dla nich męczące to jeszcze nic nie zapamiętają. Niektórzy myślą nawet, że jest to strata pieniędzy. Prawda jest taka, że po urodzeniu dziecka nie musimy wcale rezygnować ze swoich przyjemności i podporządkowywać wszystko dziecku.

Taka podróż dla niego również będzie czymś ciekawym, szczególnie jeżeli zadbamy o to, aby na miejscu miało rozmaite atrakcje i możliwość zabawy. W tym czasie my jako rodzice będziemy mogli czerpać z tego wyjazdu równie dużo, co wcześniej, gdy dziecka nie było jeszcze na świecie. Nie warto rezygnować z pasji do podróżowania tylko z tego powodu, że nasze dziecko jest jeszcze malutkie. Zamiast tego lepiej zastanowić się nad tym jak przygotować się do podróży z dzieckiem, aby miało zapewniony komfort w trakcie wycieczki. Najbardziej męczącą częścią wyjazdu jest sama podróż. W zależności od wyboru rodzaju transportu możemy jechać nawet przez kilkadziesiąt godzin.

 

Środek transportu

Najwygodniej jest podróżować własnym samochodem. Wtedy mamy pełną swobodę działania i możemy w razie potrzeby zatrzymać się w dowolnym momencie. Będziemy czuli się też swobodniej i w miarę potrzeby będziemy mogli nakarmić dziecko np. piersią. Jeżeli nie mamy możliwości wyjechania własnym samochodem to lepiej wybierać takie środki transportu, które zapewniają więcej swobody i pozwalają na rozprostowanie nóg. Dobrym rozwiązaniem jest pociąg, gdzie nie jesteśmy przez całą podróż przykuci tylko do siedzenia. Mamy większą przestrzeń, co wpłynie pozytywnie również na nasze dziecko. W miarę możliwości warto wybrać miejsca leżące, aby skrócić sobie podróż snem. Warto przygotować się na wszystkie ewentualności i zabrać ze sobą artykuły higieniczne, które mogą przydać się w czasie takiego wyjazdu. Środki komunikacji zbiorowej są pełne bakterii, a dzieci są bardziej narażone na zachorowanie. Warto mieć pod ręką również takie rzeczy jak pieluszki, chusteczki nawilżone, talk itd. W czasie pierwszego wyjazdu z małym dzieckiem warto mieć ze sobą więcej rzeczy niż później na gwałt próbować coś zorganizować.

 

Planowanie wyjazdu

W czasie przygotowania do podróży warto zadbać też o swobodę, która będzie wymagana do opiekowania się małym dzieckiem. Najlepiej spakować swoje rzeczy do plecaka. Dzięki temu będziemy mieli obie ręce wolne i bez problemu będziemy mogli kontrolować poczynania pociechy. Warto jest wyjeżdżać na krótsze wakacje, przez co nie będziemy potrzebowali tak wielkiej ilości bagaży. Przed wyjazdem warto dowiedzieć się jak najwięcej o konkretnej miejscowości. Pozwoli nam to zachować bezpieczeństwo i uniknąć ewentualnego zagrożenia (zwłaszcza w przypadku państw leżących poza granicami Unii Europejskiej). Przygotujmy sobie również komplet dokumentów, które pozwolą nam na wejście na terytorium danego państwa ? wiele osób zapomina o konieczności posiadania ich również dla dziecka, co później rodzi poważne problemy i komplikacje.JZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *