Poznańskie przedszkola: wspólne świętowanie jest niezwykle ważne

 

Urodziny, Dzień Dziecka, Dzień Matki, Dzień Ziemi, Boże Narodzenie, Wielkanoc, Dzień Babci i Dziadka, a nawet Święto Ziemniaka – w poznańskich przedszkolach okazji do wspólnego świętowania nigdy nie brakuje.

Zbiorowe celebrowanie tego typu wydarzeń jest niezwykle ważne, bo ma ogromny wpływ na rozwój dziecka.

Wspólne świętowanie w rodzinnym gronie wzmacnia więzi i pokazuje dziecku, że nasza rodzina jest niezwykle ważna – ma swoje tradycje, zwyczaje i historię. To także kluczowy element kształtowania tożsamości, bo maluch uczy się tego, skąd pochodzi, jakie wartości są ważne dla jego najbliższych, a z czasem staną się istotne również dla niego samego. Jak podkreśla przedszkole wesolekoziolki.pl, Poznań pod tym względem wyróżnia się na tym tle (wspomniany Dzień Ziemniaka czy Dzień św. Marcina). Celebrowanie różnych świąt uczy przedszkolaka radości życia i czerpania przyjemności z bycia razem; pokazuje mu, że istnieje wiele okazji do wspólnej zabawy oraz żartów.

Jeden taki dzień w roku

Człowiek jest istotą społeczną od momentu narodzin, ale właściwe funkcjonowanie w grupie wymaga czasu i odpowiedniego przygotowania. Wspólne celebrowanie różnych okazji modeluje zachowania, które okażą się przydatne w przyszłości; pełni też kluczową rolę w procesie nabywania kompetencji pozwalających na sprawne funkcjonowanie w obrębie większej społeczności. Ważne, żeby wspólne świętowanie było jednoznacznie powiązane z radością. Napięcia, stres i ciągłe kłótnie nigdy niczemu dobremu nie służą.

Szczególnie ważnym dniem dla każdego dziecka są jego urodziny. Trzeba więc należycie zadbać o ich odpowiednią oprawę. W wielu przedszkolach jubilatowi zakłada się wówczas koronę – symbol, że tego dnia jest najważniejszy i staje się królem lub królową. Reszta dzieci odśpiewuje „Sto lat”, a następnie każde z osobna składa życzenia. Przez resztę dnia królowi/królowej przysługują różne specjalne prawa, np. pierwszeństwo wyboru zabawki, czytanej książeczki, śpiewanych przez grupę piosenek lub wspólnej zabawy. Na koniec wręcza mu się prezent – najczęściej różnego rodzaju łakocie i laurki wykonane przez pozostałe dzieci.

Poznań, przedszkole i dzieci zachęcają: Celebrujmy to!

W zależności od danego święta dzieci mają okazję zapoznać się z rozmaitymi polskimi zwyczajami i obrzędami, a także mogą zaprezentować swoje umiejętności wokalne, taneczne oraz aktorskie. Tego typu wspólne obchody nie tylko niosą ze sobą radość i uśmiech, ale pomagają również w integracji dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Pamiętajmy jednak, że wspólne świętowanie nie może się wiązać z nieprzyjemną, ciężką pracą. Zadbajmy zatem o to, żeby każda uroczystość przebiegała w miłej i przyjemnej atmosferze. Poza tym w przygotowania do uroczystości należy koniecznie włączać wszystkie przedszkolaki – takie działanie pokazuje, że wszyscy są jednakowo ważni, co jest to niezwykle istotnym elementem kształtowania postawy altruistycznej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *