Praktyczne sposoby na jąkanie się dziecka

Jąkanie potrafi skutecznie uprzykrzać życie przez wiele lat. Jeśli Twój maluch również ma z nim problem, warto jak najszybciej zacząć z nim pracować. Przede wszystkim należy traktować jego problem poważnie. Nie należy wyśmiewać go, przedrzeźniać, ani kończyć zdań za niego.

Nie powinno się też uparcie twierdzić, że prędzej czy później sam z tego wyrośnie.

Trzeba natomiast wykazać się dużą dozą cierpliwości i służyć dziecku wsparciem.

Jak domowymi sposobami pomóc dziecku, które się jąka?

Domowe ćwiczenia można rozpocząć na przykład od nauki prawidłowego, równomiernego oddychania. W tym celu należy położyć na stole małą piłeczkę ping-pongową i poprosić dziecko, by przesuwało ją, jednocześnie równomiernie wydmuchując powietrze.

W walce z jąkaniem pomaga też śpiewanie. Repertuar, ani umiejętności wokalne dziecka nie są ważne. Istotny jest sposób, w jaki w czasie śpiewania pracują narządy mowy.

Aby pozbyć się jąkania, należy także ćwiczyć bardzo wolne, wyraźne wymawianie wyrazów. W przypadku starszych dzieci świetnie sprawdzają się przy tym różnego rodzaju czytanki czytane na głos. Z młodszym musimy uczyć się wspólnie, bazując na przykład na zabawnych wierszykach dla dzieci. Trening należy regularnie powtarzać, aż do zauważenia poprawy. Z czasem można też zwiększyć tempo mówienia. Należy również zachęcać dziecko do wypowiadania się na głos w towarzystwie. Na początku może prezentować swoje umiejętności przed rodziną, a następnie przed szerszym gronem znajomych.

 

Jeśli wszystkie domowe sposoby zawiodą, należy wybrać się z dzieckiem do logopedy. Musisz mieć świadomość, że jąkanie bardzo często jest przyczyną kompleksów i sprawia, że dziecko źle czuje się w towarzystwie rówieśników.

Im szybciej zaczniecie wspólnie walczyć z tym problemem, tym lepsze efekty przyniesie ta walka.

Autor: Karolina Sówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *