Prawa małego pacjenta u dentysty

Wizyta u dentysty bardzo często jest dla dziecka dużym stresem, dlatego ważne jest, aby jeszcze przed pierwszą wizyta poinformować, jak będzie wyglądało spotkanie ze stomatologiem.

Dobrym rozwiązaniem jest sytuacja kiedy pierwsza wizyta u dentysty nie jest związana z potrzebą leczenia zębów, ale wynika z profilaktyki. Jest to dobry moment na to, żeby do dziecka dotarła informacja o tym, że wizyty u stomatologa będą odbywać się regularnie, że wynika to z konieczności dbania o zdrowie zębów.

Kiedy dziecko zaakceptuje te fakt łatwiej będzie mu znieść myśl, że czasami te wizyty mogą być troszkę uciążliwie z uwagi na proces leczenia zęba.

Zasadniczą sprawa jest wybór dobrego stomatologa dziecięcego. Nawet jeśli sami chodzimy do prywatnego gabinetu i jesteśmy zadowoleni z obsługi nie oznacza to, że tak samo dobrze będzie czuć się tu nasze dziecko.

Leczenie dzieci to specyficzna gałąź każdego rodzaju medycyny. Niestety nie każdy lekarz ma do tego predyspozycję. Stomatolog dziecięcy oprócz wiedzy i doświadczenia powinien mieć tak zwane „podejście do dzieci”.

Chodzi o to, żeby dziecko miało poczucie, że jest tutaj najważniejsze i że zabiegi są dla jego zdrowia.

Wprawdzie nie ma obowiązku informowani pacjentów poniżej 16 roku życia o przeprowadzanych czynnościach w zakresie procesu leczenia, ale takie informacje podawane z uwzględnieniem zdolności rozumienia w danym wieku, mogą okazać się bardzo przydatne w kontaktach z dziecięcym pacjentem.

Dziecko ma prawo wiedzieć co się z nim dzieje i najlepszym rozwiązaniem jest przedstawienie mu zrozumiałym językiem stanu zdrowia jego zębów oraz planowanego leczenia.

Dziecko ma prawa do opieki dentystycznej w ramach świadczeń zdrowotnych w zakresie zbliżonym do tego co przysługuje dorosłym. Wobec dziecka powyżej 16 roku życia lekarz ma obowiązek udzielenie informacji na temat procesu diagnostycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *