Programy telewizyjne dla dzieci: jakie?

Trudno wśród pedagogów dziecięcych znaleźć kogoś, kto byłby zwolennikiem sadzania dziecka na kilka godzin dziennie przed telewizorem.

Wszyscy są przekonani, że telewizja jest zabójcą wyobraźni dziecka i hamuje jego rozwój intelektualny. Ale czasem wyniki badań nie mają przełożenia na rzeczywistość, w której zabiegany rodzic szuka zajęcia dla malucha, gdy sam musi zająć się np. domowymi obowiązkami.

Skoro więc i tak nasza pociecha patrzy w ekran, lepiej wiedzieć jak wybrać mniejsze zło…

Jak wybierać lepsze programy dla dzieci?

Programy wielu telewizji uwzględniają najmłodszą widownię, a co większe stacje posiadają nawet odrębne kanały z propozycjami tylko i wyłącznie dla dzieci.

Należy zauważyć, że część z nich prezentuje tylko programy dla dzieci do 6-7 roku życia, a inne z kolei pokazują seriale i kreskówki skierowane już do nieco starszych dzieci i młodzieży.

 

Jeśli nasza pociecha ma dopiero kilka lat, wybierajmy takie kanały, na których prezentowane są kreskówki bez przemocy, a także programy edukacyjne. Pamiętajmy, że dziecko do 8 roku życia chłonie treści jak gąbka. W tym czasie jego umysł jest najbardziej produktywny i zapamiętuje najwięcej. W późniejszym życiu ta umiejętność zanika.

Dlatego trzeba zwrócić uwagę na to, jakie treści są dziecku przekazywane przez telewizję. Lepiej niech to będzie coś wartościowego, a większość programów edukacyjnych taką zaletę posiada.

Poza klasycznymi programami dla dzieci warto poszukać ciekawszych tytułów na kanałach podróżniczych lub przyrodniczych.

 

Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie filtrować wszystkie programy, dlatego poza korzyściami z oglądania przez dziecko telewizji, musimy liczyć się też z negatywnymi skutkami.

 

Autor: Aneta B.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *