Przedszkole – rozwój dziecka i integracja

Pierwszy dzień spędzony w przedszkolu to często bardzo trudne przeżycie nie tylko dla samego malucha, ale i dla jego rodziców. Po raz pierwszy nasze dziecko zostaje pod opieką obcych ludzi, w zupełnie nowym dla niego otoczeniu.

Często okupuje to płaczem i bardzo dużym stresem. Na szczęście w większości wypadków po jakimś czasie objawy te zupełnie ustępują. Dlatego nie warto już na początku zrażać się niechęcią dziecka do pobytu w przedszkolu.

Przedszkole daje dziecku niepowtarzalną szansę na rozwój i integrację z rówieśnikami. Maluch ćwiczy tam swoje zdolności manualne i sprawność fizyczną. Liczne zabawy i ciekawe zajęcia pobudzają w nim ciekawość świata, twórcze myślenie i rozwijają jego kreatywność.Bajkowe książeczki edukacyjne, jakie dziecko wypełnia w przedszkolu, ciekawe zagadki wymyślane przez Panie wychowawczynie – to wszystko rozwija naszego szkraba i sprawia, że szybciej si on uczy.

Dobre przedszkolne powinno też umożliwiać dziecku wyrażanie własnej osobowości i kształtowanie charakteru. Maluch uczy się nazywać swoje emocje i wyrażać je.

Przedszkole to również szansa do kształtowania interakcji społecznych. To tam zawierane są pierwsze przyjaźnie, które często kontynuowane są jeszcze długo po zakończeniu edukacji przedszkolnej.

Poznając inne dzieci, maluch uczy się tolerancji i akceptowania odmienności innych. Kształtuje się w nim również wrażliwość na drugiego człowieka i jego potrzeby. Każde dziecko potrzebuje kontaktu z rówieśnikami do zdrowego i prawidłowego rozwoju, dlatego nie warto zostawać dziecka na siłę w domu, gdzie do zabaw skłonna będzie wyłącznie babcia czy mama – poślij malca do przedszkola, to naprawdę świetnie na niego wpłynie.

Zapewniając mu go, przedszkole przygotowuje malucha do życia i funkcjonowania w społeczności. Nie warto więc z własnej woli pozbawiać dziecka takiej szansy i dobrowolnie rezygnować z umieszczania go w przedszkolu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *