Rola kalamburów w rozwoju dziecka

kalambury

Każdy z nas pamięta grę w kalambury z okresu swego dzieciństwa. Jedna z osób losuje hasło, a następnie, w zależności od wariantu gry, pokazuje je lub rysuje jak najlepiej potrafi. Pozostali w tym czasie jak najszybciej starają się odgadnąć co ta osoba ma na myśli. W taki oto sposób można najkrócej opisać przebieg tej zabawy.

Kalambury mają bardzo dobry wpływ na dzieci. Jest to gra, która dostarcza ogromu śmiechu i porcji pozytywnej energii. Wprowadza również luźną atmosferę wśród osób grających, a więc pomaga dzieciom poznać się bliżej. W przypadku gdy dzieci widzą się ze sobą dopiero pierwszy raz, skutecznie przełamuje lody.

Kalambury, wśród najmłodszych, spełniają również rolę edukacyjną. Nie zawsze jest to jednak dostrzegane na pierwszy rzut oka. Podczas gry dzieci wzbogacają swój język. Poznają nowe pojęcia, związki frazeologiczne, przysłowia oraz powiedzenia. Zgadywanie hasła jest swoistą burzą mózgów, szczególnie jeśli gramy z podziałem na drużyny. Dzieci uczą się wówczas pracy w grupie oraz szybkiego łączenia skojarzeń i wyciągania wniosków. Osoba pokazująca hasło ćwiczy swoje umiejętności aktorskie oraz uczy się wyrażać siebie, pracuje językiem ciała oraz mimiką twarzy. Jeśli hasło jest rysowane, dziecko udoskonala swoje umiejętności plastyczne.

Czy ta gra wymaga przygotowania? W dzisiejszych czasach kalambury nie wymagają go praktycznie w ogóle. Istnieją strony internetowe, które za darmo udostępniają swoją bazę haseł do odgadywania. Hasła w nich są często podzielone na poziomy trudności, także bez problemu dostosujemy je do wieku dzieci. W celu wprowadzenia odrobiny adrenaliny do zabawy, możemy również ustawić czas odgadywania danego hasła. Hasła możemy generować bezpośrednio w przeglądarce internetowej lub wydrukować wcześniej i wyciąć nożyczkami. Ostatnio na jednej z takich stron pojawiła się nowa opcja gry – specjalnie przygotowane kalambury dla dzieci! Są to kalambury obrazkowe, dzięki którym nasze pociechy mogą grać same, poznając przy tym wygląd różnych zwierząt bądź przedmiotów.

Informacje przygotowane przy współudziale dobrzesiebaw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *