Rolki dla dziecka – jakie wybrać i od czego zacząć?

Według fanów tego sportu, jazdy na rolkach możemy uczyć już czterolatków. Warto jednak pamiętać, że dziecko nie powinno czuć się do tego zmuszane. Nauka powinna być przyjemnością zarówno dla malucha, jak i dla rodzica. Niektóre z nich będą chciały uczyć się jazdy już bardzo wcześnie, a inne dopiero w wieku przedszkolnym. Wiele zależy od indywidualnego usposobienia dziecka. Dlatego warto przysłuchiwać się każdemu sygnałowi, który świadczyłby o zamiłowaniach naszej pociechy.

Jeżeli wraz z dzieckiem dojdziemy już do wniosku, że chciałoby się ono nauczyć jazdy na rolkach, to musimy zdecydować się na ich konkretny rodzaj. W tym przypadku warto słuchać zarówno gustu dziecka, jak i spojrzeć na sprawę zimnym okiem. Jeżeli nasza pociecha nie charakteryzuje się jeszcze wyjątkowo dobrą sprawnością fizyczną i poczuciem równowagi, to najlepszym wyborem będą wrotki. To świetne rozwiązanie dla tych dzieci, które w późniejszym czasie chciałyby jeździć na rolkach, jednak przed nimi jeszcze dużo nauki. Ciekawym wariantem są tzw. „butorolki”. To specjalne podstawy mocowane do podeszwy buta, które po odpowiednim zamontowaniu sprawdzą się jako wrotki. Ich ogromną zaletą jest możliwość szybkiego demontażu – jeśli nasze dziecko znudzi się jazdą, będziemy mogli szybko zdjąć kółka i pozwolić mu na bardziej tradycyjną zabawę.

Kolejnym, interesującym wynalazkiem stworzonym specjalnie z myślą o dzieciach są tzw. rolki „dwa w jednym”. To rozwiązanie łączące, jak nietrudno się domyślić, rolki z wrotkami. W jaki sposób? Najczęściej są to buty z jednym kołem z przodu i dwoma z tyłu. Dzięki temu, dziecko nie powinno mieć problemu z utrzymaniem równowagi. Wiele modeli umożliwia przekręcenie kółek bocznych i połączenie ich w jednej, prostej linii. W ten sposób, w zależności od preferowanego ustawienia, nasza pociecha będzie mogła korzystać zarówno z wrotek, jak i rolek.

Warto pamiętać, że kluczową kwestią w doborze odpowiednich rolek jest but. Noga powinna być odpowiednio usztywniona w kostce, dzięki czemu unikniemy ewentualnych urazów. Za absolutne minimum uważa się dwie klamry – jedna powyżej poziomu kostki, a druga na stopie.

Kolejnym, istotnym elementem tego rodzaju produktów są kółka. Występują zarówno w wariancie kauczukowym, jak i plastikowym w różnych rozmiarach oraz prędkościach. Dla początkujących rolkarzy poleca się rekreacyjne wersje, które zapewniają duży komfort i nie rozpędzą Waszej pociechy do nadmiernych prędkości. W tym przypadku sprawdzą się ich kauczukowe odmiany. Warto również pamiętać, że najlepszymi kółkami w rolkach dla dzieci będą te nie przekraczające 70 mm średnicy. Równie istotne są łożyska. Te przeznaczone do jazdy rekreacyjnej oznaczane są symbolami ABEC1 i ABEC3.

Nie zapominajcie o dodatkach. Nie tylko w przypadku rolek, ale również rowerka czy hulajnogi niezbędne będzie kupno kasku, który w szczególności ochroni tylną część głowy naszego dziecka. Równie istotne (przynajmniej w początkowej fazie nauki) będą ochraniacze na kolana, nadgarstki oraz łokcie. Nie powinny one przesuwać się z miejsca docelowego, spadać ani zbytnio uciskać naszej pociechy.

Rolki to świetny sposób aktywności na świeżym powietrzu nie tylko dla dziecka, ale również dla jego rodziców. Największą radość sprawiają mu bowiem wspólne przejażdżki, dzięki którym doskonali ono swoje umiejętności oraz zacieśnia relacje z mamą i tatą. Równie ciekawym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku młodszych pociech, mogą okazać się rowerki i jeździki. Bez problemu znajdziesz je na portalu PandaStyle.pl, który gromadzi oferty popularnych sklepów z artykułami dla dzieci i prezentuje najgorętsze okazje dostępne na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *