Ryby – kiedy wprowadzić je do diety niemowlęcia?

Ryby to niezastąpione źródło wielu cennych składników odżywczych. Są bogate m.in. w wapń, potas, fosfor oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A i D) i witaminy z grupy B.

Mięso ryb zawiera także wysokiej jakości białko, które jest bardzo dobrze przyswajane przez ludzki organizm oraz zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3.

Wielu rodziców zastanawia się jednak, kiedy i jak podawać ryby swojemu maluszkowi.

Ryby w diecie dziecka

Ryby pełnią w diecie dziecka niezwykle istotną rolę, dlatego nie można o nich zapominać w czasie rozszerzania jego diety. Zawarte w nich witamy, składniki mineralne i tłuszcze są konieczne do prawidłowego rozwoju mózgu, wzroku oraz wspierania odporności. Zgodnie z obowiązującymi od 2007 roku zaleceniami żywieniowymi, ryby mogą pojawić się w menu niemowlęcia już w 6. miesiącu życia (u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym) lub 7. miesiącu (u dzieci karmionych piersią).

Do tej pory eksperci zalecali ostrożność przy włączaniu ryb do diety osesków, gdyż rybie białko może okazać się alergenem. Jednak według najnowszych badań, taką alergią dotkniętych jest jedynie 3-7% dzieci, dlatego w diecie maluchów w wielu krajach (Francja, Szwecja, Japonia) rodzice już od dawna wprowadzają ryby dużo wcześniej niż w Polsce.

Jakie ryby wybrać?

Pamiętajmy o tym, aby podczas zakupów zwrócić szczególną uwagę na świeżość ryb. Powinny pochodzić ze sprawdzonego źródła, ich skrzela powinny być czerwone, a łuski lśniące i wilgotne. Na początku najlepiej podawać ryby w mniejszych ilościach i sprawdzić reakcję niemowlęcia. Dobrym rozwiązaniem jest także dodawanie ich do zupek i papek warzywnych. Jeśli u dziecka nie wystąpią reakcje alergiczne, możemy zacząć podawać ryby częściej ? nawet 2 razy w tygodniu. Najlepszym wyborem będą ryby mniej tłuste, takie jak dorsz czy pstrąg. Mają mniej intensywny smak i zapach, więc dziecku będzie łatwiej je zaakceptować.

Następnie możemy podawać ryby bardziej tłuste ? łososia, makrelę czy halibuta. Postarajmy się ugotować je na parze ? pozwoli to na zachowanie maksymalnej ilości witamin i innych cennych składników odżywczych. Pod koniec 12. miesiąca możemy podawać dzieciom ryby pieczone, ale unikajmy smażenia oraz podawania marynat i produktów wędzonych.

W trosce o zdrowe żywienie maluszków BoboVita przygotowała specjalny poradnik żywienia, w którym rodzice znajdą rozdział poświęcony wprowadzaniu dań rybnych do diety niemowlaka. Wystarczy zarejestrować się w Klubie Mamy Radzą i zamówić bezpłatny poradnik.

Jeśli maluszek nie będzie chciał zaakceptować nowych smaków, nie powinniśmy go do tego zmuszać. Dzieci zwykle instynktownie wyczuwają, czy dany produkt będzie dla nich korzystny. Warto jednak odczekać jakiś czas i spróbować ponownie, gdyż ryby to niezwykle cenny składnik w diecie każdego niemowlęcia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *