Smog – jak z nim walczyć

Sezon grzewczy w pełni, w pełni też odczuwalne są problemy wynikające z ogrzewania wielu domów paliwami stałymi, w tym niestety śmieciami.

Wszyscy czujemy w tym okresie większy lub mniejszy smród odczuwalny szczególnie na wsiach i w miastach, gdzie starej infrastruktury grzewczej (głównie pieców) nie zastąpiono miejską siecią ciepłowniczą lub gazową. Trujemy się demokratycznie, wszyscy po równo. O ile większość dorosłych zdaje sobie sprawę z zagrożenia płynącego z oddychania trującym powietrzem, unikając nadmiernego przebywania na zewnątrz, o tyle dzieci bawią się beztrosko na dworze tak jak zawsze.

To właśnie dzieci są najbardziej narażone na skutki współczesnych zanieczyszczeń i to one zapłacą za nie zdrowiem w dorosłym życiu.

Jako rodzice mamy niewielki wpływ na redukowanie szkodliwych związków w atmosferze. Jedyną naszą bronią jest kartka wyborcza i głos oddany na osoby nie lekceważące problemu. Natomiast jeśli chodzi o bezpieczeństwo dzieci to tu pole do działania jest znacznie większe.

By chronić dzieci przed złym powietrzem trzeba zacząć od śledzenia stopnia jego zanieczyszczenia w swoim miejscu zamieszkania – informacje takie są przekazywane poprzez rozmaite media, także internet. W zależności od aktualnego stanu powietrza decydujemy bądź nie o wyjściu dziecka na zewnątrz. Przy złych wynikach takie wyjścia należy ograniczyć wyłącznie do absolutnie niezbędnych.

Należy pamiętać, że zanieczyszczone powietrze ma bezpośrednie przełożenie również na jakość życia w domu. Dom ogrzewany piecem na paliwo stałe z zasady ma wiele szkodliwych dla układu oddechowego pierwiastków unoszących się w powietrzu, trzeba go więc znacznie częściej wietrzyć. Mieszkania ogrzewane ekologicznie też nie są całkowicie wolne od pyłów, a poprzez wietrzenie do środka przedostaje się sporo szkodliwych związków z zewnątrz. Dlatego, by możliwie najskuteczniej zniwelować to zjawisko powinno się zainstalować filtr powietrza do domu, a już obowiązkowo powinien się on znaleźć w pokoju dziecięcym. Filtry tego typu usuwają z powietrza pyły i przechwytują alergeny oraz inne stałe zanieczyszczenia. Ten niewielki gabarytowo przedmiot poprawi jakość życia dziecku i innym domownikom.

1 thought on “Smog – jak z nim walczyć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *