Sposoby na nudę dziecka

Aktywność dzieci z wiekiem wzrasta, a rodzice nie często mają wystarczającą ilość czasu, by poświęcić go na wspólne zajęcia czy rozbudzić zainteresowanie dziecka jakimś nowym tematem.

W zależności od wieku demonstracja nudy wygląda inaczej. Maluchy płaczą, tupią nogami, marudzą, większe dzieci, aż po nastolatki mogą natomiast zająć się czymś niekoniecznie akceptowanym przez rodziców szukając zajęcia chociażby na internetowych stronach dla dorosłych.

Najlepszą metodą na uniknięcie nudy jest rozbudzenie w dziecku jakiejś pasji i nieistotne, czy u dziecka rozwinie się chęć rywalizacji sportowej, czy zwróci się w kierunku nauki lub sztuki, ważne, by nie dopuścić do braku zainteresowań.

Wybieraj mądrze

By zdrowa ciekawość świata stała się integralną częścią życia dziecka trzeba ją rozbudzać jak najwcześniej. Służą temu m.in. odpowiednio dobrane do wieku i etapu rozwoju zabawki dla dzieci. Ich wybór szczególnie dla maluchów do lat trzech zdaje się być prosty, ponieważ podstawowym kryterium jest stosowny atest pozwalający na dokładne określenie od jakiego i do jakiego miesiąca życia dana zabawka może być użytkowana. Dla starszych dzieci oznaczenia wiekowe nie są już tak precyzyjne. W przypadku niemowląt trzeba jednakże wykazać się odrobiną wyobraźni, by wybrana zabawka niosła za sobą coś więcej niż dźwięki i kolory. Nawet dla 3 miesięcznych niemowlaków są dostępne pierwsze kreatywne zabawki i układanki.

Rozrywka dla dzieci powyżej trzech lat jest już dużo bardziej zróżnicowana. Najlepiej wtedy wybierać zarówno zabawki edukacyjne jak i te bardziej sprzyjające ruchowi na świeżym powietrzu. W ten sposób dziecko ma możliwość wykazania się na wielu polach i samo dokona wyboru zajęć, które najbardziej je interesuje. Zabawa, która mocno integruje całą rodzinę to oczywiście wszelkiego rodzaju gry dla dzieci. Świetnie sprawdzają się tradycyjne „planszówki” o stopniu trudności odpowiednim dla danego wieku dziecka, jak i gry sportowe, w których mogą brać udział wszyscy członkowie rodziny.

Ważne, by zabawka dla dziecka była czymś więcej, niż parominutowym zajęciem. Mądra zabawka może kosztować niewiele, a rozbudzić wyobraźnię i chęć poznawania zupełnie nowych dziedzin dlatego tak ważny jest przemyślany jej wybór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *