Sposoby na zatkany nosek dziecka

Uciążliwy katar potrafi każdemu małemu dziecku wyjątkowo utrudnić życie. Zatkany nosek, kłopoty z oddychaniem, przeciągające się kichanie i łzawiące oczy – to tylko niektóre z pierwszych objawów kataru, które mogą przerodzić się w chorobę. Szczególnie męczący jest katar dla niemowląt, które przez pierwsze miesiące życia oddychają przecież właśnie przez nosek.

Zatkany, utrudnia im wykonywanie podstawowych czynności: spokojnego spania, jedzenia i oddychania. Zakatarzone dziecko jest również niezwykle rozdrażnione.
Aby ulżyć maleństwu w czasie, gdy katar odbiera mu naturalną radość życia, niezbędna jest pomoc dorosłych poprzez udrożnienie górnych dróg oddechowych. Nie należy tu bagatelizować kataru, ponieważ nieleczony nieżyt małego noska może prowadzić do poważnych powikłań m.in zapalenia ucha środkowego, oskrzeli a nawet płuc.

Dobre, domowe metody na katar

  • Zadbajmy o odpowiednią temperaturę w domu i nawilżanie powietrza. Zbyt suche powietrze wysusza dziecięce śluzówki dróg oddechowych i tym samym nie sprzyja rozrzedzaniu wydzieliny w nosku.
  • Dbajmy, aby pokój dziecka był dobrze wywietrzony przed snem: bakterie wprost uwielbiają panoszyć się tam, gdzie powietrze jest nieświeże
  • Regularnie oczyszczajmy nosek dziecka. W aptekach można kupić do tego celu specjalne gumowe gruszki (znały je dobrze nasze mamy, więc i my bez problemu poradzimy sobie z ich obsługą). Wydzielinę należy wyciągać z małego noska bardzo ostrożnie. Zbyt głębokie włożenie gumowej gruszki może spowodować wepchniecie wydzieliny kataru głębiej lub nawet doprowadzić do uszkodzenia śluzówki nosa, a tego przecież byśmy nie chcieli.
  • Do oczyszczania noska warto również użyć specjalnej soli fizjologicznej lub wody morskiej – preparaty te dobrze i skutecznie nawilżają podrażnioną śluzówkę i przynoszą ulgę dziecięcemu noskowi.
  • W leczeniu kataru pomoże także maść majerankowa lub nagietkowa

W każdym domu gdzie są dzieci i gdzie sezonowego kataru po prostu nie da się uniknąć – niezbędne są urządzenia, które w łatwy i bezpieczny sposób pozwolą na pozbycie się zalegającej w małym nosku wydzieliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *