Stomia dla niemowlaka – kiedy jest konieczna i jak się z nią obchodzić?

Sztuczna przetoka na układzie pokarmowym albo moczowym określana jest jako stomia. Wykonywana jest ona również u noworodków, zwykle niedługo po porodzie, gdy pojawiają się ku temu odpowiednie wskazania. W jakich przypadkach wyłania się stomię u noworodków? Jak należy odpowiednio obchodzić się ze stomią?

Sztuczna przetoka na układzie pokarmowym albo moczowym określana jest jako stomia. Wykonywana jest ona również u noworodków, zwykle niedługo po porodzie, gdy pojawiają się ku temu odpowiednie wskazania. W jakich przypadkach wyłania się stomię u noworodków? Jak należy odpowiednio obchodzić się ze stomią? Artykuł został napisany przy współpracy z ortomedico.pl – platforma do realizacji zleceń NFZ na wyroby stomijne.

Jak wykonuje się stomię u noworodków?

Za pomocą stomii łączy się ze sobą część układu pokarmowego – jelito cienkie lub grube albo układ moczowy z powierzchnią skóry.

Stomia stanowi zatem sposób wypróżniania się lub oddawania moczu zależnie od jej lokalizacji w sytuacji, gdy nie jest to możliwe naturalnie.

Zabieg wyłonienia stomii przeprowadzany jest chirurgicznie, w znieczuleniu ogólnym. Stosowane są różne techniki i stomia może być wyłoniona jako stała albo jako tymczasowa zależnie od wskazań.

Rodzaje stomii u niemowląt zależnie od ich umiejscowienia:
– ileostomia – na jelicie cienkim
– kolostomia – na jelicie grubym
– urostomia – na układzie pokarmowym

Kiedy konieczna jest stomia u niemowlaka?

Najczęściej stomia dla niemowlaka jest konieczna wtedy, gdy dochodzi do poważnych schorzeń, wad wrodzonych albo urazów, dlatego prawidłowa praca układu pokarmowego lub moczowego nie jest możliwa.

Wśród głównych wskazań do wykonania stomii u noworodków znajdują się:
– schorzenia układu nerwowego, które uniemożliwiają prawidłowe działanie układu pokarmowego lub moczowego, w tym zaburzenia unerwienia, niedorozwój nerwów
– choroba Hirschprunga powodująca zaparcia i niedrożność jelit u noworodka
– nowotwory układu pokarmowego i moczowego
– martwiejące zapalenie jelit wywołane przez ich perforację – przedziurawienie
– wrodzone zrośnięcie odbytu u dziecka

Jak obchodzić się ze stomią u noworodka?

Gdy u noworodka została wyłoniona stomia, wówczas wymaga ona stosowania wyrobów stomijnych i właściwej pielęgnacji.

Dla noworodków przeznaczone są specjalne rodzaje dziecięcych worków stomijnych. Są one mniejsze od worków używanych przez osoby dorosłe, dlatego zapewniają większy komfort dla małych pacjentów.

Stomia wymaga również regularnego pielęgnowania, między innymi przez wykorzystanie specjalnych kosmetyków albo leków, aby redukować podrażnienia i poprawiać szczelność połączenia z workiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *