Szaleństwo przedszkolaka

0

Dzieci to wielkie źródło inspiracji i wzruszeń, ale i wielkich zaskoczeń. I tu bynajmniej nie chodzi o serie dziwacznych pytań na które czasami nie sposób racjonalnie odpowiedzieć, ale o zachowania, które dla dorosłych wydają się być, mówiąc delikatnie, lekko szalone.

Chodzi mianowicie o bardzo emocjonalne, niekontrolowane zachowania dziecka, kiedy nagle zaczyna ono o coś się złościć, płakać, albo wręcz w złości zaczynać bić mamę, czy tatę. Faktem jest, że rodzicom czasami trudno znaleźć dystans do takiej sytuacji i reagują równie emocjonalnie, karcąc dziecko albo dając mu jakąś karę. Ta sytuacja jest tym trudniejsza, że zazwyczaj występuje dość sporadycznie, co powoduje, że rodzicom trudno jest zrozumieć co się dzieje i dlaczego dziecko się zachowuje w taki sposób.

Ponieważ jednak rodzicielstwo to pasmo wyzwań i sytuacji nie do przewidzenia, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i spokojnie podejść do dziwnego zachowania malucha. Jak w wielu podobnych sytuacjach warto dziecku dać się wypłakać, czy wykrzyczeć, a potem dopiero spróbować z nim o tym co się stało porozmawiać. Może się okazać, że dziecko samo nie będzie wiedzieć, dlaczego zachowało się w określony sposób.

Najgorsze co można w tej sytuacji zrobić, to podnosić głos, czy też dawać kary. Emocje to trudna materia, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, aby jednak dziecko nauczyło się z nimi radzić potrzebuje czasu i mocnego wsparcia od rodziców.

Chodzi o świadomość miłości, bowiem dzieci, które czują miłość łatwiej radzą sobie z trudnymi emocjami.

Autor: Roma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *