Twoje dziecko lubi malować? Wystarczy papier A4 i trochę własnych pomysłów!

Każde dziecko z natury jest twórcze i uwielbia rozwijać swoje talenty, dlatego warto malucha tym bardziej zachęcać do ich pogłębiania.

Zdolności mogą przejawiać się oczywiście w bardzo różnych dziedzinach, jednak niemal każde dziecko chętnie maluje i rysuje, toteż pod ręką dobrze jest mieć kredki, farby i papier A4 lub A3.

Większość rodziców nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele zalet ma taka prosta czynność jak malowanie w przypadku dziecka, i na jak wiele sfer jego życia wpływa. Warto bliżej przyjrzeć się tej problematyce.

Przede wszystkim ogromne znaczenie rozwojowi twórczemu dziecka przypisują pedagogowie i psychologowie. Nie chodzi tylko i wyłącznie o konkretną zdolność narysowania kota czy psa z dokładnym odwzorowaniem rzeczywistości, ale o rozwinięcie wrażliwości dziecka.

Niestety w momencie gdy maluch idzie do szkoły zdolności twórcze zanikają, są zaniedbywane na korzyść wiedzy szkolnej. To niestety zabija kreatywność, która niezależnie od aktualnych realiów zawsze jest większą wartością niż wiedza jak rozwiązać całki. Twórcze myślenie pozwala dorosłemu już człowiekowi wyjść poza utarty schemat, czy sztywne ramy, w które jest wtłaczany przez wiele lat. To bardzo źle wpływa na psychikę, ponieważ tracimy zdolność wyszukiwania rozwiązań różnych problemów tam, gdzie pozornie ich nie ma.

Może się to wydawać zbyt wydumaną, mało realną perspektywą zwłaszcza gdy patrzymy na czterolatka rysującego bohomazy, ale z biegiem czasu łatwo zauważyć konkretne rezultaty.

Zachęcajmy więc swoje pociechy do malowania i nie oceniajmy, nie krytykujmy tego, co narysują. Jeśli stworzone przez nasze dziecko drzewo ma różową korę i niebieskie liście, to widocznie takie je zobaczyło oczami wyobraźni. Nie trzeba od razu dorabiać do tego wielkiej psychologi…:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *