Uważaj na niebezpieczne gry komputerowe

Rozwój i wychowanie współczesnego dziecka wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Kilkulatek ma dostęp do internetu i telewizji, skąd docierają do niego rozmaite informacje, których nie jest jeszcze w stanie zrozumieć, a które mogą odcisnąć silne piętno na jego psychice.

Obecnie więc wychowanie nie jest zadaniem łatwym ani z punku widzenia dziecka, ani z punktu widzenia rodzica. Ideałem dzisiejszego malucha, jest dziecko, które potrafi w mig pojmować trudne zagadnienia, czyta, pisze i liczy sprawnie w wieku 5 lat, a jeszcze do tego zna podstawy dwóch języków, nie do końca znając jeszcze swój ojczysty język..

Dobrze jest rozwijać intelekt malucha, ale w sposób subtelny i bez przymusu. Dobrym rozwiązaniem będą gry komputerowe, które ze względu na swoją formę stanowią atrakcję dla dziecka. My, jako rodzice musimy jednak kontrolować, do czego ma dostęp nasza pociecha.

Istnieje różnica miedzy grami edukacyjnymi, a wojennymi. Często bagatelizujemy zjawisko powstawania agresji w dziecku, słysząc, że to wina właśnie gier obfitujących w przemoc. Jest to jednak potwierdzone naukowo, a ponieważ dziecko w wieku kilku lat czerpie z całego otaczającego je środowiska wzorce, jest bardzo prawdopodobne, że malec uzna za prawidłowe zachowania prezentowane mu w grze.

Na każdej płycie sprzedawanej w sklepie powinna znajdować się naklejka mówiąca nam o „zawartości” agresji w grze i na to właśnie powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Jeśli nie jesteśmy pewni, że gra jest bezpieczna dla psychiki naszej pociechy, lepiej z niej zrezygnujmy. Warto wobec wszystkich zagrożeń przede wszystkim spędzać z maluchem dużo czasu.

Samo czytanie książek na głos przed snem może zapobiegać uzależnieniu dziecka od gier komputerowych i telewizji. Jest to niewielki wysiłek, a daje widoczne rezultaty.

Dlatego, jeśli zależy Ci na dobrym rozwoju dziecka i jego stabilnej psychice – czuwaj nad tym, co kupujesz maluchowi i uważnie przyglądaj się adnotacjom mówiącym o wieku, dla którego dana gra czy zabawka jest odpowiednia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *